Беларуските власти са започнали да изтеглят мигрантите от граничния пункт с Полша "Кужница-Брузги", съобщи днес по полска телевизия заместник-министърът на вътрешните работи на Полша Мачей Воншик, цитиран от ДПА и БТА.

Ирак вече е започнал регистрацията за евакуационен полет, който трябва да отведе близо 400 души обратно в родината им, по данни на националната агенция ИНА. Полетът се очаква до няколко часа.

Това е първа стъпка към развръзка след 10 дни ескалация на западната граница на Беларус заради струпването на хиляди иракски, други близкоизточни и африкански мигранти.

Къде ще отидат мигрантите

Тя обаче не решава въпроса за съдбата на търсещите убежище, за които Западът обвинява заемащия президентския пост в Беларус Александър Лукашенко, че ги използва като хибридно оръжие срещу Европейския съюз и е създал цяла схема за докарването им през различни летища, където могат да пристигат като "туристи". Връщането им обаче в много случаи бе затруднено.
Не всички мигранти, желаещи да влязат в ЕС през Беларус, са от Ирак, нито всички ще искат да се приберат. Това означава, че много от мигрантите може да останат за неопределено време в Беларус и да създават проблеми за властта. Според Лукашенко от близо 5000 души край границата с Полша към 16 ноември близо 3000 са иракчани; предстои да се уточни как ще подходят други държави, чиито мигранти са в Беларус, от Иран до Либия. От тези 3000 души обаче според цитираната публикация пожелалите да се приберат са 430.

Много мигранти също така все още пребивават край границата в палатков лагер и складова сграда - няма сигнали, че е наредено пълно изтегляне.

"Лукашенко изгуби битката за границата"

По думите на Вошник режимът в Минск прави крачка назад след напрежението по границата заради мигрантите, опитващи се да проникнат в Полша.

"Получих информация, че (беларуският президент Александър) Лукашенко е пратил първи автобуси за мигрантите, за да се качат и да бъдат откарани. Палатковият лагер край Кужница се опразва", каза Воншик. "Изглежда, Лукашенко загуби битката за границата", добави той.

Генералният секретар на Беларуския червен кръст Дмитрий Шевцов потвърди пред ДПА, че няколко автобуса са извозили от граничния пункт мигранти, които сега са настанени в разположен наблизо детски лагер.

Изтеглянето на мигранти следва дипломатически действия срещу режима на Лукашенко, но и за ограничаване на трафика на мигранти към страната.

Освен че бе отворена вратата за санкции срещу Беларус след опитите на мигранти да щурмуват границата, ЕС договори с държави като Ирак спиране на преките пътнически полети до Минск, но ангажимент да не допускат иракчани, йеменци и сирийци до полети за Беларус поеха и Турските авиолинии, превърнали се в основна част от канала в последните месеци. Сирийската компания Cham Wings, критикувана като близка до режима на Башар ал Асад, също обяви, че няма да лети повече до Минск.

Ливан също обяви, че ще ограничи пътуванията до Беларус за чужденци без разрешително за пребиваване. Решението се аргументира с това, че "целта на пътуването за много араби и чужденци е да влязат на територията на страни от ЕС с помощта на мрежи от трафиканти".

Евролидери разговаряха интензивно в последните дни с Лукашенко и негови представители, които обещаха да вземат мерки за ситуацията на границата ден след завоалирано предупреждение от руския президент Владимир Путин. Германският канцлер Ангела Меркел също разговаря с Лукашенко няколко пъти, като в съобщенията на екипа ѝ той вече не се определя като президент.

Във вторник обаче се стигна до ескалация, когато мигранти замеряха границата и полски служители на реда с камъни, а гранична полиция отговори със сълзотворен газ.

Дневник