Изпитанията на хиперзвуково оръжие от Китай през юли са демонстрирали нещо, за което никоя друга държава не е съобщавала - да изстреля ракета, докато обектът се движи със скорост поне 5 пъти тази на звука. Според източници на "Файненшъл таймс" способният да носи ядрено оръжие и да маневрира апарат е изстрелял нещо по средата на полета в атмосферата над Южнокитайско море, докато наближава целта си.

Изданието, което първо съобщи за изпитанията, допълва, че в института за авангардни разработки на Пентагона не са наясно как китайците са превъзмогнали ограниченията, които физиката налага за подобна стрелба. Не е ясно и какво е изстреляно, тъй като то не е поразило някаква мишена, а е паднало във водата. Според една версия това е ракета въздух-въздух, според други е способно да порази противоракетни системи.

Използваният на 27 юли обект е от тип, който се извежда в космоса и атакува със спускане, движейки се подобно на космическата совалка, която нямаше собствен двигател.
Американските военни вече свидетелстваха в Конгреса по въпроса и твърдят, че апаратът е изведен с ракета за "системе за орбитално бомбардиране". Той може да преминава през Южния полюс, поради което остава извън обсега на противоракетните системи на САЩ, изградени за атака с балистични ракети през Северния полюс.

СССР е имал по време на студената война система за орбитално бомбардиране (FOBS), представляваща забавяне на балистична ракета, докато е в космоса, за да остане в орбита или да маневрира, след което да продължи атаката. Но тази система не е била толкова развита и е нямала апарат за спускане от орбита чрез планиране.

Китай отрича да разработва подобно оръжие и твърди, че не се интересува от надпревара във въоръжаването с която и да е държава, но за сметка на това САЩ раздухвали измислени обвинения за китайска заплаха, само за да оправдаят въоръжаването си и разработването на хиперзвукови оръжия.

Обяснението на Пекин за теста от 27 юли е, че е изпробван комсически апарат за многократна употреба. Източници на "Файненшъл таймс" казват, че е имало такъв тест, но той е станал 11 дни преди този на хиперзвуковото оръжие. Още един оръжеен тест е имало на 13 август.

Изданието space.com цитира експерти, според които не бива да се преувеличава случилото се, което няма да промени ядрения баланс между САЩ и Китай. В теста попадението е било на 40 км от целта. FOBS дава възможност да се заобикаля договор от 1967 г., забраняващ разполагането на ядрено оръжие в орбита, както и значително да затрудни противоракетните системи с това, че няма предвидимима траектория на атакуващото оръжие.

Но навремето Москва е преценила, че съветската система е по-неефективна от балистичните ракети, базирани на подводници, или от залп от междуконтинентални ракети. Освен това и при сегашното технологично ниво никой не вярва сериозно, че в случай на ядрен кофликт Китай няма да успее да удари Лос анджелис, Сан Франциско, Сиатъл, Денвър или Чикаго, а хиперзвуково оръжие не променя сметките.

Проблемът е по-скоро, че Пекин и Вашингтон почти не разговарят за ядрените си оръжия и намаляване на напрежението в тихоокеанския район.

Дневник