Европейската комисия предлага да се утроят парите, които се полагат на Полша, Литва и Латвия за охрана на границите, за да им се помогне да се справят с кризата с мигрантите, идващи от Беларус. Това съобщи председателят й Урсула фон дер Лайен пред Европейския парламент във вторник.
Отделно ЕС ще задели и 3.5 млн. евро, за да върне пристигналите в Беларус мигранти по домовете им.
Комисията предлага трите държави да получат общо 238 млн. евро, които идват в плюс към вече дадените на Литва през лятото 38 млн. и изпратените експерти от европейските агенции, които помагат на границата.
Фон дер Лайен определи случващото се на границата на ЕС с Беларус "не като миграционна криза, а като опит на авторитарен режим да дестабилизира своите демократични съседи". Тя подчерта, че Брюксел не признава режима на Александър Лукашенко, и определи действията му за привличане на мигранти, които след това се изтласкват към границите на ЕС, като "циничен шантаж".
Връщане на мигрантите
В същото време председателят на еврокомисията описа мигрантите като "хора - измамени, подмамени с лъжливи обещания", които трябва да бъдат върнати по домовете си. ЕС планира да похарчи 3.5 млн. евро за доброволното връщане на мигрантите, което вече става приоритетна задача на Брюксел. По данни на еврокомисията около 450 иракски граждани вече са върнати от Минск у дома със специално организирани полети. ЕС ще помогне финансово те да се увеличат, както и за интеграцията на мигрантите у дома, съобщи вицепрезидентът на еврокомисията Маргаритис Схинас.
Допускането на мигрантите на европейска територия не е вариант, който се обсъжда, макар че ЕС ще помогне за финансово за осигуряването на хуманитарна помощ на мигрантите, които все още се намират край границата. Лидерът на най-голямата група в европарламента Манфред Вебер каза, че отварянето на хуманитарни коридори в ЕС за мигрантите е немислимо и че те трябва да се върнат.
Фон дер Лайен съобщи, че ЕС работи с международните хуманитарни организации да помогне на оставащите на границата хора, както и дипломатическите усилия да разубеди авиопревозвачите да транспортират мигранти до Минск. ЕС координира със САЩ, Канада и Обединеното кралство и списъка на лицата и компаниите, на които ще бъдат наложени санкции, за съучастието им в това, което председателят на еврокомисията нарече "особено жестока форма на хибридна атака".
Нови наказания за превозвачи
Еврокомисията обяви, че предлага регламент, която ще й позволи да отнема лицензите на транспортни оператори от трети страни, участващи "съзнателно или неволно в трафика на хора в ЕС", съобщи вицепрезидентът на институцията Маргаритис Схинас пред европарламента в Страсбург. Той ще позволи ограничаване на дейността, отнемане на лиценза за работа на европейския пазар, както и за зареждане на гориво и извършване на техническа поддръжка на транспортните средства. ЕС ще може да оттегля дори позволения за прелитане над европейското въздушно пространство и извършване на технически спирания в европейски пристанища.
Мярката ще засегне както авиокомпании, така и превозвачи, използващи пътната и водната инфраструктура на ЕС. Те ще бъдат включени в черен списък на ЕС, като еврокомисията ще може да налага санкцията при получаване на доказателства, а едва по-късно да я консултира със страните членки. Ако те не са съгласни, ограниченията ще бъдат отменяни. Брюксел ще трябва да изслуша транспортните превозвачи по достоверността на наличните доказателства, преди да действа, се казва в проекта за регламент, приет от еврокомисията във вторник.
Мерките, предприети срещу транспортните оператори съгласно настоящия регламент, следва да бъдат оповестени публично и следователно ще бъдат публикувани незабавно в Официалния вестник на Европейския съюз. Транспортните оператори също трябва да насочат мерките към вниманието на пътниците.
Ситуацията на границата
Междувременно беларуското външно министерството съобщи във вторник, че 118 мигранти са напуснали страната в понеделник и че още ще заминат във вторник, съобщи руската агенция ТАСС.
Полша заяви във вторник, че групи мигранти са направили нови опити да преминат границата от Беларус и че би било преждевременно да се твърди, че кризата е приключила. Говорителят на граничната охрана Анна Михалска каза, че около 50 мигранти са се опитали да преминат в понеделник вечерта, като 18 за кратко са успели да преодолеят оградата от бодлива тел. Друга група се е отказала от опита за атака на оградата.
Беларус разчисти лагерите за мигранти на границата миналата седмица и разреши първия полет за репатриране до Ирак от месеци.
Но властите във Варшава заявиха, че по-нататъшните инциденти на границата показват, че беларуският президент Александър Лукашенко не се е отказал от плановете си да използва хиляди мигранти, бягащи от Близкия изток и други горещи точки, като оръжие в противопоставянето с ЕС.
"Тактиката и методите се променят и може би новата вълна ще бъде по-малко зрелищна... но това не означава, че ситуацията се успокоява", каза Станислав Зарин, говорител на полските специални служби, на пресконференция.
"Има многократни опити за преминаване на границата и те ще продължат."
Полските власти смятат, че поне 10 хил. мигранти се намират все още в Беларус.
"Ситуацията е стабилна, но остава напрегната... ще остане сложна за дълго време", каза съветникът на литовския президент по националната сигурност Дариус Кулиесиус пред радио Ziniu.
Хуманитарните агенции казват, че 13 мигранти са загинали на границата, където много от тях са пострадали в студена, влажна гора с малко храна или вода, когато настъпи хладната зима, която донесе първия снеговалеж от началото на кризата във вторник.
Дневник
Коментари
Добави коментар