Европейският съюз се опитва незабавно да прекрати въздушните връзки с няколко държави в южната част на Африка заради нов вариант на коронавируса, който предизвика през последните часове сериозна тревога заради откритите десетки необичайни мутации. Заради B.1.1.529 извънредно се събира специалният комитет на Световната здравна организация за еволюцията на COVID-19, а учените се опитват да разберат дали и колко по-бързо се разпространява той и особено дали може да заобикаля имунния отговор на ваксинирани и преболедували.
Всички страни, които все още прибират гражданите си от този район, ги поставят под задължителна 14-дневна карантина. Според властите в Перетория, такава реакция в чужбина е прибързана.
Великобритания, Израел, Италия и Сингапур вече спряха полетите от и до Република Южна Африка (има и случай от Хонконг, но той е на пристигнал от тази страна), Ботсвана, Мозамбик, Намибия, Лесото, Есватини и Зимбабве, както и не позволяват транзитното преминаване на пътници, идващи от тези страни. Индия и Япония въведоха засилено тестване на летищата.
Германия обяви, че ще прибере само гражданите си от този район. Урсула фон дер Лайен, председател на Европейската комисия, написа в "Туитър", че ще предложи на страните членки задействане на т.нар. аварийна спирачка за незабавно прекъсване на връзките с определен проблемен район от света.
Британската агенция за здравна сигурност обяви, че B.1.1.529 има два пъти повече мутации от Делта варианта на COVID-19 и това е "най-важният вариант досега". Причината е, че от около установени 50 мутации 32 са в шиповия протеин и това го е направило "драматично по-различен" от варианта на коронавируса, на чиято база са разработени ваксините. По първоначални съобщения от Южна Африка със сигурност един от PCR тестовете засича този вариант.
Засега няма регистриран случай във Великобритания, но здравните съветници са препоръчали на правителството да предприеме драстични ограничителни мерки, най-малкото до събирането на повече информация за B.1.1.529, което може да отнеме седмици. Южна Африка бе извадена едва на 11 октомври от т.нар. червен списък за влизане във Великобритания, което означава, че се допускат ваксинирани пристигащи без да се налага да стоят под карантина в определен от властите хотел.
Търговията на азиатските борси завърши с най-лошия резултат от 3 месеца, а борсите по света реагираха с разпродажба на акции и поевтиняване на петрола пред перспективата точно преди коледните празници светът отново да прекъсне пътуванията, да затвори границите и да въведе блокиране на нормалния живот. "Хората така реагират при несигурност какво означава всичко това - първо стреляш, после питаш", коментира за "Ройтерс" Рай Атрил от валутния отдел на NAB, една от най-големите банки на Австралия.
Какво още е известно за новия вариант на коронавируса
Данните може да изглеждат плашещо в научна документация, но в реалния живот да се окаже, че вирусът не е толкова страшен. Бета вариантът (известен още като южноафрикански) предизвика най-много тревога в началото на годината заради способността си да не предизвиква имунна реакция, но в крайна сметка се оказа, че големият проблем е "индийският" Делта вариант, защото много по-лесно се предава. Проф. Рави Гупта от университета в Кеймбридж, коментира за Би Би Си, че "Бета само заобикаляше имунната система, Делта правеше това в умерени мащаби и беше доста по-заразен, този има и от двете в много повече".
Мутациите в B.1.1.529 са много. Проф. Тулио да Оливейра, директор на Центъра за реагиране на епидемии в ЮжнаАфрика, говори за "необичайно съзвездие от мутации", които са "много различни" спрямо известните варианти. "Този ни изненада, защото е голям скок в еволюцията и с много повече мутации, отколкото очаквахме", допълни той На брифинг Оливейра обясни, че само в зоната коронавируса, осъществяваща първия контакт с нашите клетки, има 10 мутации, докато при Делта варианта те са били две. Всички мутации веротно идват от един конкретен пациент, който не е оцелял.
Многото мутации не означават автоматично нещо ужасно. Затова е важно да се разбере кои са съвършено новите между тях и коя какво предизвиква. Но притеснението е, че има вариант на коронавируса, радикално по-различен от появилия се в Китай през 2019 г.
Най-вероятно B.1.1.529 скоро ще получи име от гръцката азбука, подобно на тръгналият от Индия вариант Делта, докато учените опитват да изяснят последиците от откритите промени.
Засега са потвърдени стотина случая - поне 77 случая в Южна Африка, 4 в Ботсвана и 1 в Хонконг, но учените предполагат, че реално носителите са в пъти повече и са из всички провинции на РЮА
Първият случай е в провинция Хаутенг - най-гъсто населената и икономически най-развитата в страната с административен център Йоханесбург. Тук живеят над 10 милиона души.
В четвъртък вечерта учени описаха B.1.1.529 като най-лошия вариант от началото на пандемията с 32 мутации на шиповия протеин, които може, от една страна, да увеличат способността на коронавируса да заразява клетки и да се рапространява, а от друга - да затрудни атакуването на този патоген от имунните клетки на човешкото тяло.
Дневник
Коментари
Анонимен
но цомменц
* Коментар транслитериран от системата
0 0Анонимен
Без Коментар