Световната здравна организация обяви тази вечер, че предварителните данни за силно мутиралият вариант на COVID-19, за който първа съобщи късно в четвъртък Република Южна Африка, сочат, че той е носи най-голям от повторно заразяване в сравнение с всички известни досега варианти на коронавируса.
Засега е известно, че B.1.1.529 е регистриран в РЮА, Ботсвана, Белгия (пътник от Египет), Хонконг (пътник от РЮА) и Израел (пътник, завърнал се от Мали) и Белгия (пътник, пристигнал от Египет).
СЗО го обяви за вариант, "предизвикващ загриженост", поради което и му даде име - Омикрон. Така се произнася "О" - 15-тата буква от гръцката азбука.
Всички 27 държави от ЕС са се съгласили да замразят пътуванията от и до южната част на африканския континент, съобщи словенското предстедателство. Комисия от експерти "се съгласи,че е необходимо да се задейства "аварийна спирачка" и да се наложат временни ограничения за всички влизащи в ЕС от южна Африка", написа в "Туитър" говорителят на Европейската комисия Ерик Мамер.
Това са Ботсвана, Есватини, Лесото, Мозамбик, Намибия, Република Южна Африка и Зимбабве. Още няма решение за страни и територии, където е засечен Омикрон, като Израел и Хонконг.
Всички правителства на страните членки са посъветвани да заявят на гражданите си, че пътуванията до тази част от света са нежелателни. Всяка страна е свободна да добави други ограничения и някои вече прилагат такива (Ирландия, например, обмисля възстановяването на карантинните хотели).
Марк ван Ранст, вирусологът от РЮА, засякъл варианта в Белгия, каза за "Ройтерс", че вероятно въпросната жена се е заразила от контакт в страната, а не докато е пътувала извън Европа. Тя е била в Египет в началото на ноември, прибрала се е на 11 ноември, но е развила симптоми 11 дни по-късно. Тя не е ваксинирана.
Швейцария наложи в петък изискване за 10-дневна карантина и отрицалетен тест на пристигащите от Белгия, Израел и Хонконг в допълнение към забраната за пътувания за южните африкански държави.
Канада забрани временно влизането на всички чужденци, които са били в седемте африкански държави през последните две седмици. Канадците трябва при влизане незабавно да направят още един PCR тест и да минат в 14-дневна карантина.
След това и САЩ обявиха, че президентът Джо Байдън ще ограничи от понеделник пътуванията от 8 държави "от съображения за изключителна предпазливост". Те няма да важат за американски граждани и такива с право на постоянно пребиваване.
Израел проверява още три съмнителни случая (ваксинирани с 3 дози на "Пфайзер", 2 дози на "Астра Зенека" и две дози на еднократната на "Джонсън и Джонсън") и нареди на всички, пристигнали от африканска държава през последната седмица, да се изолират незабавно за срок от 7 до 14 дни и са си направят PCR тестове. Премиерът Нафтали Бенет заяви след спешно заседание на правителството, че заради B.1.1.529 страната "вдига червен флаг" и е "на ръба на извънредно положение". Това означава, че се спират пътуванията на израелци до тази част на света и се забранява влизането на чужденци от тези държави.
След края на Шабат в събота вечер ще има ново заседание на кабинета, като се обсъжда влизане в Израел на идващи от Турция и Обединените арабски емирства - ключови места за връзки с полети към Африка. Възможно е да се обсъжда и затваряне на международното летище "Бен Гурион".
От Южна Афика властите определят цялото това блокиране като неоснователно и съобщават, че изглежда ваксините до известна степен защитават от Омникрон, но им трябват още няколко дни - поне до сряда, 1 декември, за тестове.
Нафтали Бенет каза, че са в активен контакт с РЮА до броени дни ще имат повече информация за този "супер вариант" - дали бързо се разпространява, дали и как заобикаля имунната защита, дали е по-смъртоносен, дали засяга повече децата и т.н. Първата мярка е покупката на 10 милиона от вида PCR тестове, които засичат новия вариант.
Урсула фон дер Лайен, председателката на Европейската комисия, напомни днес, че производителите на ваксини по договор са длъжни да адаптиратпродуктите си към новопоявяващи се варианти.
Германската BioNTech SE съобки, че очаква още данни - не по-късно от следващите 2 седмици - дали ваксината, изработена съвместно с Pfizer, се нуждае отпреработване заради новия вариант. Както и преди са обявявали от двете компании, модифицирана ваксина са способни да създадат новия продукт за 6 седмици и да го изкарат на пазара до 100 дни, но употребата му зависи от решения на регулаторните органи. Акциите на BioNTech поскъпнаха с 14.2%, а на Pfizer - с 6.1%.
От Johnson & Johnson казаха, че внимателно следят новите варианти на COVID-19 и тестват ефективността на ваксината си срещу новия.
AstraZeneca обяви, че проверява как реагира Омикрон на ваксината и коктейлна от антитела за лечение, като изрази надежда, че ефективността им ще бъде запазена. Данни се събират на място в Ботсвана и Есвантини.
Борсите по света усетиха удара от новината още в сутрешната търговия в Азия, а при отварянето на "Уолстрит" след празниците около Деня на благодарността търговията се срина с над 800 пункта. Европейските пазари регистрираха най-голямото разпродаване на акции от 17 месеца насам. Петролът поевтиня с 10 долара набарел.
Преди официалните данни се съобщава, че индексът Dow Jones Industrial Average е надолу с 2.53% (най-голям срив от повече от година), S&P 500 изгуби 2.27% (най-лошият еднодневен резултат от 25 февруари насам), а технологичният Nasdaq Composite - 2.23%, най-голямото еднодневно понижаване от два месеца насам).
Пострадаха най-много инвеститорите в компании, разчитащи на възстановяване на пътуванията - Rolls Royce (зрад исамолетните двигатели), easyJet, United Airlines и организаторът на круизн иплавания Carnival Corp. В Европа индексът за търговия с ценни книжа на сектора за пътувания и развлечение слезе с почти 9%, най-големият от шоковото разпродаване през март 2020 г.
Сортът "Брент" поевтиня с 10.5% до 73.59 долара за барел, а американският лек петрол - с 12% до 69.02 долара за барел.
Някои инвеститори се насочиха към валутите, като това бе най-очевидно при йената, поскъпнала почти с 1.9% спрямо долара.
Дневник
Коментари
Добави коментар