Всеки уикенд "виненият влак" изминава пътя от пристанището Тилбъри, източно от Лондон, до централна Англия. Прилича на всеки друг влак, но товарът му е необичаен: близо 650 хил. тона вино, разказва "Ню Йорк таймс".

Американският вестник разказва за влака като пример как бизнесът в Обединеното кралство се налага да се адаптира към съществуващата ситуация. Прекъсвания на снабдителните вериги, недостиг на шофьори и друга работна сила, отчасти заради Брекзит, бележат не само последните няколко месеца, но и настъпващите коледни и новогодишни празници.

"Великобритания продължава да се сблъсква с проблеми в снабдителната верига. Дистрибуторите и търговците на дребно търсят креативни решения," пишат авторите.

Влакът с 32 вагона доставя вино с пълна сила от месец; дори в събота вечерта, при смразяващи ветрове и дъжд, малък екип работници натоварваха напитката, за да може от пристанището да стигне до терминал в Девънтри, а оттам да се разпредели до някои от големите супермаркети в страната.

Това е опит да се намали зависимостта от шофьорите на товарни камиони, които не достигат в момента - с надежда, че британците ще имат по Коледа поне достатъчно алкохол. И Брекзит, и пандемията, и ограничената възможност за шофьорски курсове покрай нея (но и ускореният от нея преход към дигиталната икономика) допринесоха за тоа някои супермаркети да са с празни рафтове и да намалее изборът на коледни подаръци.

И други компании заобикалят трудностите. Веригата "Теско" например реши да пренася с влакове от Валенсия, Испания, през Франция, до Баркинг край Лондон, дори плодове и зеленчуци. Това е и една от веригите, за които работи гигантският винен влак. Компанията Freightliner, която го управлява, обяснява, че получава все повече запитвания, за да пренася стоки.

"Да спасим Коледа"

От магазини за играчки до кафенета и месари - голяма част от бизнеса се оплаква, че няма достатъчно хора. Общо 7 от 10 души също така съобщават, че пазаруването им на храна е различно - по-малко разнообразие например. Това сочат правителствени данни, публикувани миналата седмица. Собственици на бизнес разказват, че почти за всички в момента е трудно да вкарват продукти в страната.

Недостигът изглежда на произволен принцип - в различни точки на страната, изразяващ се в различни продукти.

Правителството обещава да "спаси Коледа", както гласят заглавията на някои британски вестници. Преди няколко дни министър обяви, че се очаква да има достатъчно коледни пуйки; преди няколко седмици обаче това уверение не изглеждаше очевидно.

"Проблемите в общи линии продължават и макар че вече изпаднаха от заглавията, това не значи, че нещата са по-добре," казва за "Ню Йорк таймс" Иън Райт, главен изпълнителен директор на Food and Drink Federation, група, представляваща над 800 компании в сектора.

По думите му клиентите са свикнали 97% от поръчките им да пристигат навреме, но сега една пета няма да дойдат, когато се очаква, а кои точно ще липсват, може само да се гадае.

Глазурата определя митата

Цитиран е и основателят на Very Puzzled, който продава пъзели с карти и други илюстрации на Африка и Индия. По думите му тази година само 200 продукта са доставени до магазини и клиенти в ЕС, при 2000 миналата година - тогава Великобритания формално още бе в съюза. Глобалният недостиг на контейнери също затруснява достигането на пъзелите от фабриката в Китай с близо 30-40%. Липсата на шофьори също пречи, а Брекзит увеличава таксите и бюрокрацията.

Всичко доставено се описва индивидуално заедно с материалите, от които са направени. От това с каква глазура е покрита керамична чаша зависи и какво мито ще се наложи.

Властите търсят решения; бяха обявени например 5500 визи в месопреработвателния сектор. Пристигнали са над 2500 работници от ЕС. Визите обаче са краткосрочни и няма да решат трайния проблем.

Дневник