Северна Македония е изпратила отговори на въпросите, поставени от България. "Имаме намерена формула," която може устойчиво да помогне да "решим проблема" между София и Скопие "в 12 без 5" - преди изборите във Франция и неизвестната политическа ситуация, която очаква Северна Македония.
Това каза специалният представител на Северна Македония за България, бившият премиер Владо Бучковски, в отговор на въпрос на "Дневник". Бучковски бе един от панелистите по време на организираното от евродепутата Илхан Кючюк (ДПС/ "Обнови Европа") събитие Sofia Forum for the Western Balkans, по време на което имаше обръщение и еврокомисарят за разширяването Оливер Вархеи.
Бившият премиер бе попитан от "Дневник" дали Северна Македония към този момент има конкретни предложения по петте точки, съставящи известния в последните месеци като "5+1" план за решаване на кризата, подкрепян от служебното правителство и президента Румен Радев, но нямаше точен отговор на въпроса за отделната шеста.
"Петте" са: как ще се използва краткото име на Северна Македония; гаранция за ненамеса във вътрешните работи на другата държава; преодоляването на словото на омразата към България и българите; реабилитирането на жертвите на комунизма с българско самосъзнание по югославско време; раздвижване на работата на историческата комисия.
Точката +1 е свързана с уреждането на условия за равни права за самоопределящите се като Българи в Северна Македония (което в изказвания на Радев и МВнР в последните месеци добиваше вид на вписване на българите в македонската конституция).
Какво каза Бучковски
Въпросът на "Дневник" дали са отправени предложения от македонска страна - седмица преди Европейския съвет на 14 декември на който Скопие все още се надява София да свали ветото за начало на преговори с Европейския съюз - последва коментар на Бучковски по всяка една от изброените точки.
"Да повторя, че Северна Македония нито е имала, нито ще има претенции и ще потвърдим с дипломатическа нота," започна Бучковски. "Нямаме намерението да се месим във вътрешните работи на България. Имаме намерение да се борим с говора на омразата, който носи още повече щети след ветото," продължи, стигайки до третата изброена точка.
"През 2006 г. се извинихме на всички жертви на комунизма, но ще трябват и конкретни дела, и конкретна реабилитация. Петата точка - ще опитваме да не се месим на историците," докато те се питват да градят мостове за бъдещето в рамките на общата история и личности, каза още Бучковски.
Изричен ангажимент не бе изразен само към последната (+1) точка. за която последвалата дискусия показа, че все още не получава еднозначен отговор. "Шестата точка я уважаваме изключително," а исканията на представителите на българите от Северна Македония, които имаха срещи с Радев, са "легитимни", продължи.
Това е и най-деликатната точка, доколкото основната идея за постигането ѝ, добавянето на българите към другите общности, би изисквала промяна в конституцията, за която е нужно мнозинство от две трети в парламента. То не може да бъде осигурено без опозиционната ВМРО-ДПМНЕ, а тя обвързва поддръжката си с реципрочно признаване на "македонско малцинство" в България.
"Мисля, че дойдохме до степен, в която остава много малко, за да постигнем общата цел".
В лицето на премиера Зоран Заев Северна Македония и преди е заявявала, че е готова да изпълни повечето от поставените искания. Миналата седмица македонският външен министър Буяр Османи обаче обяви, че Скопие "работи интензивно" по възможността да се подпише двустранен протокол, съдържащ въпросните точки "5+1" и че развитието се очаква "тези дни" с изпращане до България. Първоначалната идея бе в условията да се разграничават стъпките, които трябва да бъдат изпълнени краткосрочно като гаранция за сваляне на ветото, и други, дългосрочни, чието изпълнение да се обвърже с определено време.
Повечето от исканията намериха място в точките на съгласие между преговарящите за коалиция партии в България. Те обаче се договориха и да запазят "единната позиция", която имаше досега България спрямо Северна Македония, а и партньорите показаха по време на преговорите за международна политика, че са готови в различна степен да приемат компромисно решение на спора.
Постигнатото
Бучковски изтъкна и успехите от последната година, след като България наложи ветото - от сътрудничеството между македонския обществен оператор МРТ и българския БНТ и предстоящото акредитиране на кореспондент на БТА в Скопие, какъвто МИА има в София, до първото партньорство между висши училища от двете страни на границата (Великотърновският университет и филиала му в Св. Николе) и договореностите за подобряване на инфраструктурните връзки.
Изтъкна и информацията от тази вечер, че 26 общини от Югозападна България и Югоизточна Северна Македония са се договорили за обща мрежа за съвместни действия при природни катастрофи. "Това ни трябва, приятели. Когато бяха пожарите това лято, вие бяхте първите, които помогнаха. Толкова сме близки."
Дневник
Коментари
Добави коментар