Повечето американски военни, участвали в бойната мисия на Съединените щати в Ирак, ще останат в страната с друга роля, след като в посочения срок бе обявено прехвърлянето им към съветническа и обучителна роля.
Това обявиха иракски военни командири от коалицията, водена от Съединените щати. Представители на западните власти казват за "Ройтерс", че резултатът ще е едва малка промяна в броя на военните, разположени в страната - в момента около 2000 души (или 2500 според други данни). От други държави в коалицията чуждите военнослужещи са около 1000.
В последно време намиращите се в Ирак сили участваха с ограничена роля в операции срещу "Ислямска държава", с каквато мисия дойдоха през 2014 г. Тогава джихадистите завзеха обширни региони от Ирак и Сирия. Макар да бяха разгромени през 2017 г., те продължават да извършват атаки срещу иракски и коалиционни сили.
Междувременно коалицията продължава да бъде нападана с ракети и дронове от шиитски милиции, свързани с Иран, които твърдят, че вече няма причина западните сили да с в Ирак. Същевременно изявление от ген.-майор Джон Бренан, който оглавява коалицията, потвърждава, че войниците са решени да останат с нов фокус - да подсилват иракските сили за сигурност.
Може да има още атаки
Промяната в мисията е "по покана на Република Ирак", отбелязва Бренан. Тя бе договорена около посещение на премиера Мустафа ал Казими в САЩ през лятото (макар тогава да се говореше за "изтегляне на част от силите" на САЩ). Казими опитва да уравновесява интересите и на САЩ, и на Иран, и на арабските монархии от Персийския залив, откакто дойде на власт миналата година.
Според командир на иракските пешмерги, участвал в срещи по темата в Багдад, завършването на техническите преговори за изтеглянето предполага, че САЩ са готови да приключат мисията по-рано от досегашния срок (31 декември 2021 г.). "Казаха, че са готови от днес", цитира го в четвъртък "Ал Джазира".
"Ал Арабия" пише, че изтеглянето следва приключване за "стратегически диалог" между Багдад и Вашингтон, започнал още миналата година (като част от него Ал Казими първоначално говореше за съкращаване с 60% на военните). Отбелязано е съобщението в "Туитър" на съветника по националната сигурност Касем ал Араджи (първия, обявил новината) за "изтегляне на коалицията от Ирак", каквото искат част от иракските политици, но каквото САЩ всъщност няма да предприемат.
Оставането на силите на САЩ, макар и в нова роля, предполага и че остава рискът да продължат нападенията срещу тях от шиитските милиции, които вече обещаха нови атаки през 2022 г.
От друга страна, краят на бойната мисия е символична рамка на периода, започнал през 2003 г. с нахлуването в Ирак (с пик от 170 хил. военни през 2007-а). През 2011 г. бе обявено изтегляне, но заради "Ислямска държава" тогавашният президент Барак Обама реши да отново да изпрати военнослужещи.
Дневник
Коментари
Анонимен
Ами честита демокрация тогава, сигурно сега е цветя и рози там
Анонимен
Каквото и да ти говорят - знай, че става дума за пари!