Президентите на Русия и Китай потвърдиха взаимната защита на държавите си срещу западната намеса във видеоконферентен разговор седмица, след като Владимир Путин проведе такъв с американския си колега Джо Байдън.
"Ройтерс" определя разговора като сигнал как споделената враждебност към Запада сближава Москва и Пекин.
"В настоящия момент определени международни сили под претекста на "демокрацията" и "човешките права" се месят във вътрешните дела на Китай и Русия и брутално погазват международното право и признати норми на международните отношения", цитира китайската държавна агения "Синхуа" изявление на Си. "Китай и Русия трябва да увеличат общите си усилия по-активно да защитават интересите в сигурността и на двете страни."
Путин и Си разговаряха в момент на високо равнище се проведе на фона на повишено напрежение между Москва и Запада заради струпването на руски войски близо до границата на Украйна.
Във встъпителните си изявления Путин и Си похвалиха двустранните отношения между Русия и Китай и руският лидер ги определи като "истински образец за междудържавно сътрудничество през XXI век", пише "Асошиейтед прес", цитирана от БТА. "Нов модел на сътрудничество беше формиран между нашите страни, основаващ се на принципи като ненамеса във вътрешните работи, уважаване на взаимните интереси, решителност за превръщане на общата ни граница в пояс на вечен мир и добросъседство", каза Путин.
Путин и Си ще се срещнат през февруари
Си каза, че руският президент изразява силна подкрепа за усилията на Китай "да защити ключови национални интереси и твърдо се противопоставя на опитите за забиване на клин" между двете държави. Аз високо оценявам това, добави китайският лидер. Путин каза и че възнамерява да се срещне със Си в Пекин през февруари и да посети зимните олимпийски игри през 2022 г. Договорихме се да проведем разговори и след това ще участваме в церемонията по откриването на зимните олимпийски игри, каза Путин.
През последните години Китай и Русия все повече съгласуват външните си политики, за да противостоят на господството на САЩ в международния икономически и политически ред. И двете държави са обект на санкции заради вътрешните им политики.
Санкциите срещу Китай бяха наложени заради нарушаване на правата на малцинствата, в частност мюсюлманите уйгури в Синцзян, и заради репресиите срещу продемократичното движение в Хонконг. Междувременно санкции бяха наложени и на Русия заради анексията на Кримския полуостров и отравянето и осъждането на затвор на опозиционния лидер Алексей Навални. Противоречия между Пекин и Вашингтон има и по въпроси, свързани с търговията, технологиите и китайските военни заплахи срещу Тайван, който Китай смята за своя територия.
В момент на напрежение между Вашингтон и Пекин
Отношенията на Русия със САЩ се сринаха до най-ниското си ниво от края на Студената война, след като тя анексира Крим през 2014 г. и подкрепи сепаратистите в Източна Украйна. Напрежението се изостри през последните седмици, след като Москва струпа десетки хиляди военни близо до границата на Украйна - ход, който предизвика опасения в Украйна и Запада, че би могъл да предшества нова инвазия.
Москва отрича да има намерение да напада Украйна и на свой ред вини Украйна, че струпва свои войски в разкъсаната от военни действия източна част на страната. Руски служители твърдят, че Киев може да се опита да си върне контролираните от бунтовниците райони със сила и Путин оказва натиск върху Запада да му бъдат дадени юридически гаранции, че Украйна няма да бъде приета в НАТО и там няма да се разполагат натовски сили.
Си е казал на Путин, че разбира опасенията на Русия и подкрепя руската инициатива за получаване на юридически гаранции от Запада, след като Путин го е информирал за видеоконферентната си среща с президента на САЩ Джо Байдън, съобщи съветникът на Путин Юрий Ушаков, цитиран от "Ройтерс".
Дневник
Коментари
Анонимен
Не се намесваме, окупират Крим. Не се намесваме, ще окупират Тайван. Продължавайте да не се намесвате.
Анонимен
Намесваме се и ни изтриват от картата.
Анонимен
Преди 80-тина години ей така Чембърлейн и Айзенхауер отстъпваха, отстъпваха, отстъпваха... Но това не беше достатъчно Хитлер и съюзникът му (първоначално) Сталин. После знаете какво се случи.
Според мен може да бъде договорено Украйна да не влиза в НАТО, но при условие, че Русия се махне от окупираните територии и се създаде 500 километрова демилитаризина зона по границата й с Украйна.
Анонимен
А за Китай какво? Вижте малка Литва как ги разкара. Могат да минат и без китайските боклуци. Ние също можем да си произведем сами и/или да внесем от другаде това което сега внасяме от Китай.
П.с. пиша от телефон който НЕ Е made in China 🙂
Анонимен
Няма такива телефони баце
Анонимен3 е прав
Западните демокрации не се противопоставиха на Хитлер и той предизвика Втората световна война. Историята не трябва да се забравя.