Стотици хиляди суданци излязоха по улиците в столицата Хартум за една от най-големите демонстрации от последно време.

На кадри от протеста се вижда как е използван сълзотворен газ, но за "Ройтерс" свидетели обясняват, че източникът му не е известен - в района нямало полицаи.

Имаше обаче полиция около президентския дворец, където се събраха демонстрантите и където полицията се опита да ги разпръсне, съобщава "Ал Джазира", като свързва със силите на реда сълзотворния газ.

Повод бе годишнината от началото на протести, започнали в края на 2018 г., а месеци по-късно свалили управлявалия репресивно в продължение на 3 десетилетия Омар ал Башир.

След още месеци на напрежение между армията и гражданското общество цивилните и военните си поделиха властта с обещание за три години и половина преход и избори през лятото на 2023 г. Армията обаче свали премиера Абдалла Хамдок тази есен и разпусна съвместните органи за власт. Под натиска на общественото недоволство тя върна Хамдок, но напрежението остана.

Така вчерашният протест стана кулминация на вълна от демонстрации с искане армията напълно да излезе от политическия живот. "Хората са по-сили, а отстъплението - невъзможно," скандираха суданците.

"Коригиране на грешките" на прехода

Фактически управляващият генерал Абдел Фатах ал Бурхан обясни свалянето на Хамдок с нуждата да се "изправи пътят" на прехода и да се "коригират грешките" заради разеделения в страната и обещава да има избори през 2023 г., както е планирано. Хамдок от своя страна призова за спокойствие. Връщането му на власт, след като бе свален, после настанен при Бурхан, а след това - под домашен арест, стана при условие кабинетът му да е изцяло технократски.

Бурхан настоява и че след вота армията няма да се меси в политиката. Протестиращите искат промяната да се проведе незабавно.

Във "Фейсбук" суданското здравно министерство пише за 123-ма ранени (двама от тях - на демонстрации извън Хартум). Не се съобщава за жертви, но досега независимият Комитет на лекарите е преброил 45 починали от първите демонстрации след преврата през октомври.

Дневник