Темпото на разпространение на Омикрон варианта на коронавируса буквално експлодира в САЩ и само месец след откриването му в Южна Африка вече причинява почти три четвърти от всички нови случаи на COVID-19 в САЩ. Според прогнозен модел на Центъра за контрол и превенция на заболяванията в периода 12-18 декември на този вариант се дължат 73% от новите случаи.

Това попари надеждите за по-нормална Коледа и новогодишни празници, поднови някои ограничения и натовари федералната система за тестване преди пътуванията и събиранията на американците. Здравните власти се притесняват, че заради тези контакти ще има нов пик на случаите в първите две седмици на 2022 г.

Засега е известно, че Омикрон е в пъти по-заразен, но не и толкова смъртоносен като Делта. Въпреки това той създава риск от претоварване на здравните системи и в същото време създаване недостиг на медици, които също се разболяват.

Според Световната здравна организация нови случаи се удвояват на всеки 1.5-3 дни в зоните на разпространение на новия вариант. В много американски градове се извиха опашки пред центровете за безплатно тестване, защото хората искат да са сигурни, че отивайки на събиране или гостуване на близки, няма да ги заразят.

В понеделник кметът на Вашингтон върна задължителното носене на маски в затворени помещения до края на януари и въведе изискване служителите на администрацията да се ваксинират, включително да си поставят трета доза.

В Ню Йорк през миналата седмица случаите на COVID-19 са се увеличили с 60%, а три поредни дни градът отчита рекорден брой заразени за 24 часа. Жорж Бенджамин, изпълнителен директор на Американската асоциация за обществено здравеопазване, коментира, че това е най-малкото, което могат да очакват много други градове в САЩ, тъй като Ню Йорк е едно от най-ваксинираните места в страната.

Управата на университета "Дърам" в Северна Каролина обяви условие към всички студенти, академичен и административен персонал да се ваксинират преди началото на семестъра през 2022 г.

За цялата страна броят на новите случаи се е увеличил за седмица с 9%, но спрямо началото на декември увеличението е с 57%, сочат данни на "Ройтерс". Настанените в болница са с 26% повече.

Късно в понеделник Световната здравна организация предупреди, че този вариант на COVID-19 заразява вече ваксинирани и преболедували и че е рано за заключения, че е по-слаб от предишните варианти.

Миналата седмица от лондонския "Импириъл колидж" съобщиха, че рискът от повторно заразяване с Омикрон е 5 пъти по-голям, отколкото с Делта и че не разполагат с данни последиците от него да са по-слаби. От СЗО не са съвсем съгласни с това твърдение - според медиците в организацията ваксиниране и други форми на имунна защита като активирането на т.нар. Т-клетки би трябвало да предотврати тежко заболяване.

С препоръката по празниците "да отмените събиране, за да не отменяте човешки животи" от СЗО дадоха и надежда, че догодина пандемията може да бъде поставена под контрол, включително защото вече се разработват ваксини от второ и трето поколение и напредват различни форми на лечение.
"Надяваме се да се превърне в средно тежко заболяване, което лесно може да се предотврати и лекува. Ако максимално ограничим предаването на вируса, то и пандемията ще спре", обясни Майк Раян, главният експерт на СЗО по спешни ситуации.

Дневник