Европейската комисия предложи в сряда три нови данъци и такси, които да бъдат отчислявани към европейския бюджет, така че той да може да връща заемите, вземани за възстановяването на ЕС след пандемията.

Трите нови източника на приходи са търговията с СО2 емисии, нова такса върху вноса на стоки, произведени със замърсяващи технологии и облагане на мутинационалните компании за печалбите им в ЕС.

Ако страните членки и Европейският парламент се съгласят с въвеждането им, след 2026 г. в бюджета на ЕС ще влизат допълнително до 17 млн. евро годишно, съобщи Европейската комисия в сряда.

Европа прие план за възстановяване от пандемията в размер на 800 млрд. евро, но заради липсата на достатъчно собствени приходи за финансирането му, реши да набере парите на международните пазари, като те ще трябва да се връщат на кредиторите. Подобна схема за финансиране се използва и в Социалния фондз за климата, с който ЕС планира да компенсира гражданите и микропредприятията за поскъпването на ресурси, стоки и услуги заради зеления преход.

Парите от трите източника ще бъдат събирани от европейските държави, а след това част от тях ще се отчисляват в общата хазна.

От къде ще дойдат парите?

Европейската комисия предлага 25% от приходите от търговия с въглеродни емисии да се отчисляват към европейския бюджет, като досега тези средства влизаха в националните бюджети. Брюксел разчита промяната в реда да внася по 9 млрд. евро годишно в бюджета от 2023 до 2026 г., а след това до 12 млрд. евро. Освен електроцентрали и промишлени предприятия, Европейската комисия предлага морският транспорт, отоплението и охлаждането на сградите и някои видове транспорт също да се включат към пазара на въглеродни разрешителни.

Брюксел иска в общата хазна да влизат и 75% от приходите от нова такса върхо вноса на стоки, произведени чрез замърсяващи технологии. Наричана Механизъм за корекция на въглеродните емисии, таксата цели да възстанови конкуренцията на местните производители спрямо вносителите, които няма да бъдат задължени да произвеждат екологосъобразно и затова ще могат да предлагат продуктите си на по-ниски цени. Европейската комисия очаква около 1 млрд. евро годишно да бъдат събирани на европейските митници по този начин след 2025 г., когато ще започне фактическото събиране на митата.

Освен това Европейската комисия възлага надежди да осигури допълнително на бюджета между 2.5 и 4 млрд. евро годишно от облагането на корпоративните печалби на мултинационалните компании от дейността им в Европа. Реформата е част от споразумение, което 130 държави постигнаха през октомври, като се съгласиха да облагат с данък дял от т. нар. остатъчни печалби на компании с над 750 млн. евро годишен оборот. Намерението е 15% от тези приходи, които ще се събират от националните приходни агенции, да се пренасочват към европейския бюджет. Европейската комисия ще предложи догодина как точно да се изчисляват остатъчните печалби и да се правят отчисленията, съобщи еврокомисарят за икономиката Паоло Джентилиони.

До момента, за да финансира програмите за възстановяване на отделните държави, Европейската комисия е набрала 71 млрд. евро чрез дългосрочни облигации и е емитирала краткосрочни съкровищни бонове на стойност 20 млрд. евро. 20 европейски държави вече получиха от тях авансови плащания, за да започнат да реализират проектите и реформите, залегнали в националните им планове за възстановяване и устойчивост.

Дневник