Европейската комисия ще отнеме правата на две български агенции да управляват еврофондове по програма ФАР. Това е записано в доклада за управлението на европейските пари в България, съобщи БНТ, която твърди, че разполага с документа.
Става дума за Изпълнителната агенция ФАР в Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) и за Централното звено за финансиране и договаряне в Министерство на финансите (МФ). Общата засегната сума е над 600 милиона евро. В доклада на ЕК се казва още, че липсва воля за справяне с финансовите измами в България и че липсата на резултати в борбата с корупцията и организираната престъпност предизвиква сериозна загриженост. На 9 страници ЕК разглежда усвояването на еврофондовете в България, започвайки с твърдението, че в България административният капацитет е слаб и че са налице сериозни съмнения за измами и конфликт на интереси при възлагането на поръчките. Най-сериозно е положението с програма ФАР, където ЕК пише, че ще оттегли решението, с което дава право Изпълнителна агенция ФАР в регионалното министерство и Централното звено за финансиране и договаряне във финансовото да сключват договори. Записана е и закана вече усвоените суми да бъдат преразгледани и евентуално изискани обратно от България. Общата засегната сума по ФАР е 610 милиона евро, от които 250 още не са договорени.
В доклада са описани и спрените 100 милиона евро по програма САПАРД и 114 милиона по ИСПА и се казва, че през есента ще има решение дали да бъдат възобновени плащанията. Причините за проблемите Комисията вижда в слабостта на администрацията и съдебната система.
Разследванията на Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) установили, че българските магистрати имат навика да разделят големи дела на малки дела и така да затрудняват разследванията по тях. Има и често изтичане на поверителна информация със силни съмнения за намеса на организираната престъпност, пише още в доклада. В заключенията си ЕК пише: администрацията е с ниски заплати и е податлива на корупция, липсва воля за бързо справяне с финансовите измами; липсата на резултати в борбата с корупцията по високите етажи и организираната престъпност предизвикват загриженост.
Брюксел предупреждава, че ако няма спешни действия, фондовете може да бъдат изгубени. Към България са отправени препоръки да не назначава висши чиновници при съмнения за конфликт на интереси, да засили проверките на място и одитите върху усвояването на европари, властите бързо да изискват пари обратно при нередности, по-често да се уведомява ЕК.
Брюксел приветства назначаването и работата на вицепремиера Плугчиева и призовава България да направи така, че европарите да достигат до редовите граждани, без да бъдат източвани от "корумпирани чиновници, свързани с организираната престъпност”.
Преди ден агенция Ройтерс, позовавайки се на информирани източници, съобщи, че България ще бъде лишена от 500 млн. евро вследствие на доклада, който ЕК ще публикува на 23 юли.
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар