Президентите на САЩ и Русия ще разговарят днес по искане на руската страна - за втори път този месец и десетина дни преди поредица от срещи след 10 януари на делегации на Москва с представители на САЩ, НАТО и ОССЕ.
Джо Байдън и Владимир Путин ще обсъдят предстоящите разговори за сигурността и напрежението в Европа, включително руските войски близо до границата с Украйна, съобщи Емили Хорн, говорителка на Съвета за национална сигурност към президента.
Разговорът е насрочен за късно вечерта - около 22:30 българско време - и съвпада с опитите на Вашингтон да подготви с европейските съюзници общ отговор на руския натиск над Украйна. Според Москва нейно право е да придвижва войските си на своя територия и това не е подготовка за военна операция срещу Украйна. Но безпрецедентната от години лавина от нападки - от Путин до медийната пропаганда - срещу Украйна, САЩ, НАТО и Запада в комбинация с поставянето на често неизпълними искания създават атмосфера на непредвидимост на руските действия.
Байдън скоро ще разговаря с украинския президент Володимир Зеленски, твърди американски официален източник на "Ройтерс". Държавният секретар Антъни Блинкен имаше такъв разговор вчера и в него отново е потвърдил безусловната подкрепа за украинската независимост. За пръв път в украинското въздушно пространство тази седмица е работил американски разузнавателен самолет JSTARS, който може да покрива площ 50 хиляди кв. километра, като засича и проследява едновременно стотици наземни и въздушни цели.
Байдън изтъква, че трябва да се даде шанс на дипломацията, но и че в случай на руски военни действия се подготвят болезнени за руската икономика ответни мерки и подсилване източния фланг на НАТО. Във Вашингтон са наясно, че противостоенето на сегашното управление на Русия ще е продължително и се работи по намаляване на напрежението и избягване на въоръжени кризи.
След разговора на Путин със Си Цзинпин на 15 декември днес московският в. "Известия" публикува интервю с китайския посланик Чжан Ханхуей, в което той казва, че "САЩ и западните им съюзници оказват върху Китай и Русия натиск по всички фронтове - в политическата, икономическата, военната и хуманитарната сфера, в безопасността и науката и техниката". Тези страни прилагали и "екстериториална юрисдикция" и санкции срещу правителствени агенции, компании и служители в опит да сдържат развитието на двете държави. Поради това било необходимо задълбочаване на стратегическото сътрудничество Русия - Китай, за да се задълбочава и засилва в практическата му част и "гръб в гръб" Китай и Русия да отговорят на "неприкритата хегемония".
Дневник
Коментари
Добави коментар