Израелската фармацевтична група "Тева" (Teva Pharmaceutical Industries Ltd) бе призната днес от съд в Ню Йорк за виновна за кризата с обезболяващи вещества, известни като опиоиди, заради която в САЩ се смята, че са починали поне половин милион души за около две десетилетия. Решението на съдебното жури е неприятна новина за компанията, която е изправена пред хиляди подобни дела в различни щати в страната, допълва "Ройтерс".
Това е най-големият производител на генерични лекарства в света, който през 2016 г. придоби Actavis, а така - и най-големите мощности за производство на таблетки и капсули в България в "Балканфарма - Дупница".
Присъдата след 6-месечен процес в щатски съд не включва финансова санкция, която трябва да бъде определена по-късно. Искът е от името на щата и два окръга в него - Съфолк и Насау. Съдията още не е взел решение по обжалване от "Тева" за процесуална грешка. Ако го тхвърли, това ще притисне холдинга да приключи и други подобни искове и дела в САЩ.
Обвинението бе в подвеждащ маркетинг, включително за състояния и за възрастови групи, за които не е издадено одобрение от лекарствения регулатор. Става дума основно за обезболяващите медикаменти Actiq и Fentora за болни от рак, производство на Cephalon, която "Тева" купи през 2011 г., както и за опиоиди, продавани от самата "Тева".
Защитата на компанията бе, че е спазвала федералните и щатски регулации, а увеличеното предписване на опиоиди се дължало на промени в медицинските стандарти за лечение на болка, започнали през 90-те години.
Най-новите актуални данни сочат, че за 12 месеца до април 2021 г. над 100 хиляди души в САЩ са починали от свръхдоза, като отчасти вина за това имат смъртните случаи от опиоиди като фентанил.
В САЩ се водят над 3300 съдебни дела на различни нива с обвинения, че производителите за омаловажавали пристрастяването към опиоидни обезболяващи, а дистррибутори и аптеки са пренегрегнали признаците за епидемия от смъртоносна зависимост. "Тева" спечели в началото на ноември дело в Калифорния, където съдията постанови, че компанията и други фармацевтични производители не могат да бъдта обвинявани.
Най-прочутият опиоид е OxyContin на гиганта Purdue Pharma, който през 2019 г. поиска защита от кредиторите си и се надяваше да уреди обвиненията, включително срещу собствениците от фамилията Саклър, с извънсъдебно споразумение за имунитет срещу плащане на 4.5 млрд. долара. На 17 декември федерален съдия отхвърли споразумението. Компанията обжалва.
Дневник
Коментари
Добави коментар