Германия ще извади от експлоатация три от последните си шест ядрени централи в петък, съобщи Ройтерс. Стъпката е част от плана за отказ от ядрена енергия и преминаване към възобновяеми енергийни източници.
Реакторите в Брокдорф, Гронде и Гундреминген, управлявани от E.ON и RWE, ще бъдат спрени в петък след три и половина десетилетия в експлоатация. Последните три реактора - "Изар 2", "Емсланд" и "Некарвестхайм 2", ще бъдат затворени в края на 2022 г.
"Спирането на атомните централи в Германия е окончателно", заяви Керстин Андрее, шеф на Асоциацията на енергийните дружества (BDEW).
Шестте ядрени реактора са произвеждали около 12% от електричеството в Германия, сочат данни на BDEW. Делът на възобновяемите енергийни източници е 41%, на въглищата - 28% и природния газ с 15%. До края на десетилетието Германия планира да произвежда 80% от електричеството си от възобновяеми източнициу, напомня Ройтерс.
След аварията в японската АЕЦ "Фукушима" през 2011 г. Германия реши да се откаже от използването на ядрената енергия за производство на ток, но това я направи по-зависима от въглищата. Въпреки това Берлин ще се откаже от въглищата като източник на енергия до 2038 г
Дневник
Коментари
Добави коментар