Премиерът на Судан Абдала Хамдок подаде оставка месец и половина след връщането си на власт, последвало военен преврат. Оттеглянето му връща цялата власт в ръцете на армията - след множество протести срещу намесата ѝ в политиката - и сега тя ще трябва да търси нов кандидат.

Хиляди излязоха по улиците и снощи в Хартум и свързания с него Омдурман и най-малко двама загинаха - ден след като Судан отбеляза празника на независимостта си на 1 януари.

От 25 октомври, когато бе извършен свалилият го от власт преврат, са убити най-малко 56 души. Хамдок се върна през ноември на поста, който бе заемал като част от споразумение за подялба на властта между цивилни и военни (с крайна дата юли 2023 г., когато трябва да са първите демократични избори), и обеща да формира изцяло технократско правителство без намеса на военните.

Хиляди суданци обаче поставят под въпрос какви точно ще са компетенциите на този кабинет в условия, в които армията все още има последната дума.

Опасност за оцеляването на Судан

 

Протестите попречиха на Хамдок изобщо да състави такова правителство. Той не успя да постигне компромис на срещите си с различни политически организации въпреки предупреждението, че алтернативата на съгласието за продължаване на сегашния курс е само още хаос и нестабилност.

По телевизията той обясни, че се отказва от отговорността с надеждата, че друг ще помогне за завършване на прехода, по възможност с нов диалог за национален компромис между всички сегменти на обществото.

Хамдок обясни, че е направил "всичко възможно", за да избегне катастрофата, но фрагментацията на политическото пространство (освен напрежението между цивилни и военни) пречи на консенсуса.

    "Судан преминава през опасен обрат, който застрашава самото му оцеляване."

Абдала Хамдок ,премиер на Судан

Оценките за Хамдок са разнопосочни. За някои той се е оставил да бъде съучастник или дори да влезе в съглашателство с армията на страната с население 43 млн. души. Други виждат в бившия икономист и служител на ООН почтен човек, опитал да даде най-доброто от себе си в прехода между цивилни и военни, започнал след месеци на напрежение при свалянето на автократа Омар ал Башир през 2019 г.

Въпроси за бъдещето

Оставката на премиера прави политическото бъдеще на Судан още по-несигурно. Протестиращите искат връщане на властта при цивилните, но Хамдок бе цивилен, а с оттеглянето му всички правомощия остават при оглавилия преврата и фактически лидер генерал Абдел Фатах ал Бурхан.

Демонстрантите нямат доверие на армията, а други нейни критици отбелязват, че не е постигната конкретна договореност за правомощията на бъдещото "технократско правителство". От друга страна, въоръжените сили се надяваха връщането на Хамдок да легитимира сегашния режим, регламентиращ участието на армията в политиката.

Бурхан настоява, че изборите ще се състоят на юли 2023 г. независимо от сегашните политически сътресения, а след успешното им осъществяване армията няма да се меси.

Дневник