Германия може да забрани използването на нейна територия на услугата за микросъобщения "Телеграм" (Telegram) и обсъжда с партньори в ЕС как да регулира този криптиран канал, популярен сред крайнодесни групировки и противници на ваксинирането и ограничителните мерки в пандемията.

Това съобщи вътрешният министър Нанси Фезер с уточнение, че става дума, че Берлин не изключва такава възможност, но че тя е изключително тежка мярка и ще се приложи, след като се изчерпят всички останали варианти.

В неделя в интервю за Bild am Sonntag министърът на правосъдието Марко Бушман заяви, че собствениците на "Телеграм" трябва да открият свое представителство в Германия, защото иначе са заплашени от милиони евро глоби. Отъствието на такова представителство усложнява борбата с незаконно съдържание, добави представителят на либералите в коалиционния кабинет.

Когато властите опитват да премахнат разпространяване на такива текстове и материали, им се налага да търсят някого в централата в Дубай, а това забавя и усложнява процедурата. Сега ръководството на "Телеграм" трябва да посочи поне лице за контакт в Германия, с което да се свързват властите.

Услугата, използвана според сп. "Шпигел" и от германски противници на ваксините и антипандемичните мерки, преместили се да живеят в България, е канал и за отправяне на заплахи, включително смъртоносни срещу политици.

В средата на декември Борис Писториус, вътрешен министър на провинция Долна Саксония, призова "Телеграм" да бъде свален от магазините за приложения на "Епъл" и "Гугъл", ако продължи да пренебрегва призивите на властите да премахва екстремистко съдържание. Там се разпространяват също конспиративни теории и лъжи за коронавируса, както и се организират протести, които често прерастват в сблъсъци с полицията.

Основателят Павел Дуров, живеещ в Дубай, води битка с руските власти по повод използването на приложенито за протести на опозицията. Москва дори тества дали може да изключи услугата от интернет, но според коментари на специалисти опитите са се оказали безуспешни. Приложението беше много популярно и сред протестиращите срещу Александър Лукашенко в Беларус.

В този смисъл Дуров се гордее, че "Телеграм" не отстъпва пред "правителствена цензура", докато платформи като "Фейсбук" започнаха да става по-отзивчиви, особено след атаката срещу Капитолия на 6 януари и плъзането на конспиративни теории за коронавируса.

"Случващото се в групите и каналите на "Телеграм" нарушава правилата на самите "Епъл" и "Гугъл". Трябва спешно да разговаряме с тях и да ги убедим да спрат разпространяването на това приложение", каза за сп."Шпигел" Писториус.

Днес.бг