Той си мечтаел да стане журналист, но едва на 20 години е принуден да поеме текстилния бизнес на баща си. През 1957 г. привлича международно внимание с революционната за времето си колекция мъжки облекла. Прочува се като едно от водещите имена в конфекцията, проектира облекла за известни холивудски филми и звезди.
Но в крайна сметка е принуден от все по-яростната конкуренция да продаде през 2000 г. контролния пакет от фирмата си на италианската индустриална група Fin.Part, после - и останалото, и да се оттегли. Модната къща след това е купена от американски инвестиционен фонд, който я продаде на китайската група Trinity.
Нино Черути почина в края на миналата седмица на 91 години. Според "Кориере дела Сера" той е бил настанен за операция на бедрото в болница във Верчели, близо до родния му град Биела в северозападна Италия.
Един от създателите на конфекционната мода, основател на лейбъла Cerruti 1881, той е смятан за създателя на стила "небрежен шик". Висок и строен, той винаги настояваше лично да изпробва творбите си, много от които държеше в текстилната фабрика, основана от дядо му през 1881 г. "Винаги съм обличал един човек - себе си", казваше Черути.
Първия си бутик той открива през втората половина на 60-те години в Париж, където после мести и централата на Cerruti 1881 на Place de la Madeleine.
С времето модната му къща навлиза в сегментите на луксозните стоки, часовниците, обувките, бижутата и парфюмерията, а в средата на 90-те години дори стана официален дизайнер на "Ферари". За него в продължение на 6 години години работи Джорджо Армани преди да основе едноименното си студио през 1975 г.
Творби на Черути може а се видят във филми като "Бони и Клайд", "Хубава жена" и "Първичен инстинкт". Дрехите му обличаха Майкъл Дъглас, Ричард Гиър, Робърт Редфорд, Жан-Пол Белмондо, Шарън Стоун, Джулия Робъртс и Харисън Форд.
"Искам мъжете да бъдат по-свободни в своята елегантност и по-елегантни в свободата си", казваше Черути.
Карло Капаса, ръководител на Националната камара на италианската мода, го нарече "най-шик мъжът на Италия", както и "велик иноватор, визионер в творчеството и очертал много от днешните реалности в модата". "Той оставя велико наследство: куража да се инвестира и да се вярва в младостта. Той повярва в много младия Джорджо Армани", припомни в събота Капаса.
Самият Армани коментира, че новината много го е натъжила и добави, че "Нино имаше пронизващ поглед и беше истински любопитен и дързък".
През бурната 1968 г. той провокира с ревю, в което и мъже, и жени носят едни и същи дрехи и казва, че "панталоните дават свобода на жените". Към дамската мода се обръща през 70-те години и две години по-късно в апогея на славата му тя му носи една пета от приходите.
"Дрехите съществуват единствено за момента, в който ги облече някой. Бих искал те да продължават да живеят, да попиват живот", казваше италианецът, когото наричаха "философ на облеклото".
Говорейки за близо половинвековната си кариера, Черути каза, че "средата навремето беше много различна - когато започнах, имаше традиционна култура с повече обществена коректност и по-малко индивидулност". Пред лондонския "Обзървър" той допълни: "Това бързо се превърна в общество, в което има повече свобода, повече оригиналност и некоректност. Когато започах, беше национална индустриална общност, сега е глобална комуникационна общност".
Дневник
Коментари
Добави коментар