Премиерите на България и Северна Македония Кирил Петков и Димитър Ковачевски се разбраха днес на среща в Скопие за общо заседание на двете правителства след седмица в столицата на България.
Сътрудничеството ще продължи по работни групи като всяка седмица ще се излиза с някакъв практически резултат. Въздушната линия София - Скопие ще бъде реалност след 60 дни.
България приема да употребява и краткото име на съседката си "Северна Македония" без думата "Република" в началото.
Това се разбра на пресконференция на премиерите на България и Северна Македония, Кирил Петков и Димитър Ковачевски.
Двамата разговарят за пръв път откакто Ковачевски пое властта в неделя.
Преди срещата македонски и български представители говориха за възможността да се състои междуправителствено заседание на 25 януари (понеделник другата седмица).
Символиката на имената
Новина от пресконференцията бе, че България приема да употребява и краткото име на съседката си "Северна Македония" без думата "Република" в началото.
С него отпада един от проблемите, които България искаше в последните месеци да бъдат решени като условие да се мисли за пробив и за сваляне на ветото за преговори за еврочленство.
Това е по-скоро зареден със символика жест, тъй като Скопие допускаше, че може да изпълни искането на София от т. нар. пакет 5+1: пет точки с първоначални предложения от българска страна към македонска и още една, свързана с гарантиране на правата на българите (водещата идея бе да стане чрез вписване в конституцията. Една от тях бе решаване на въпроса как ще се използва краткото и как - дългото име на Северна Македония.
България изрично употребяваше "Република Северна Македония" (и настояваше това да бъде наложено и в Европейския съюз, както и вече става в някои доклади на Брюксел). Бившият премиер Зоран Заев бе обявил, че е готов да извести ООН, че краткото име Северна Македония няма отношение към географската област в България. Днес Кирил Петков в първите си думи на пресконференцията - в която се обръщаше към македонския си колега с малкото му име Димитър - наблегна на краткото име, като каза, че е посетил Северна Македония.
Програмата на Петков продължава по-късно след обяд с президента Стево Пендаровски, с разговор с българските медии. Премиерът ще разговаря и с председателя на парлаента Талат Джафери, лидера на Демократичния съюз за интеграция Али Ахмети, лидера на опозицията Християн Мицкоски и представители на българската общност.
Дневник
Коментари
Анонимен
Македонски подметки ли ще лижем сега?
Анонимен
Държавата се тресе от инфлация и хаос а тоя тръгнал 2 дена след обявяването на новото правителство в македония да води разговори....за пореден път доказва тезата че е назначен от брюксел и вашингтон за премиер а не е избран от българите!
Анонимен
Той само си мисли че е премиер половината министри са на Радев другата половина на Нинова а общо всички заедно са от БСП
Анонимен
ахаха само изчакайте малко да видите каква ще е реакцията на гърците :) няколко часа по късно макетата ще закрякат че държат да се ползва дългото име. За разлика от нас гърците не правят компромиси с историята и географията си. Договорът им с РСМ е 1000 пъти по добре оформен от палачора който подписа бибитко.
Dobrev
по спокоино ,дано всичко да е за добро.
* Коментар транслитериран от системата
0 3Анонимен
Нарушиха добрата традиция заседанията да са онлайн за гарантиране на прозрачност!