Военните в Буркина Фасо потвърдиха, че е извършен преврат, като е свален президентът Рош Каборе. Това стана ден след първите появили се сведения за задържането на Каборе и протести в столицата Уагадугу заради начина, по който страната се бори срещу екстремистки групировки в последните години.
Конституцията на Буркина Фасо е отменена, а правителството и парламентът - разпуснати, се казва в изявление на ген.-лейтенант Пол-Анри Сандаого Дамиба, прочетено от друг офицер по държавната телевизия. Предстои въвеждането на вечерен час. Границите са затворени.
Според това изявление вземането на властта е станало безкръвно, а задържаните са на сигурно място.
За брожения в армията се говореше и преди този месец, докато военни обвиняваха президента, че не се справя с борбата с въоръженото насилие и екстремистките групи в страната, преляло от съседа Мали. Миналата седмица имаше и арестувани военни за предполагаем заговор за преврат. Вчера войници завзеха казармите и поискаха да бъде уволнено цялото военно ръководство.
Резултатът от това назряващо недоволство се вижда в подписа на организацията, от чието име е направено изявлението: Движение за опазване и възстановяване (MPSR на френски). Според текста въпросната група, която преди не бе позната в публичното пространство, "включва всички части на армията". Декларира се като нейна основна цел възстановяването на "конституционния ред" в "разумен времеви период".
Още след съобщенията за отвличането на Каборе от войници върховният представител на ЕС във външната политика Жозеп Борел заяви днес: "Сега знаем, че президентът Каборе е под контрола на армията".
Последиците за региона
Буркина Фасо, една от най-бедните страни в Западна Африка въпреки сериозните си златни залежи, премина през редица преврати в последните години.
Ситуацията в бившата френска колония обаче е особено тревожна в момент, когато и други две от петте държави във водена от Париж коалиция срещу ислямистките бойци (Мавритания, Мали, Чад, Буркина Фасо и Нигер), преминаха към управление с твърда ръка в условие на антифренски настроения заради неуспехите в антитерористичната кампания.
В Мали два преврата за година поставиха страната в международна изолация и доведоха до влизането на руски наемници. В Чад, най-важния стратегически отбранителен партньор в хода на френската операция, президентът Идрис Деби бе убит по време на битка с бунтовници миналата година и властта премина на практика във военните чрез сина му.
Пред военните стои въпросът как групите, свързани с "Ислямска държава" и "Ал Кайда" ще бъдат елиминирани от отслабено централно правителство, което може да положи много усилия да укрепи властта си със здрава хватка.
Интересна е и личността на Дамибе, военният, свалил Каборе: участвал лично в сраженията с екстремистите по границите с Мали, Буркина Фасо и Нигер и ползващ се с подкрепата на части от въоръжените сили. Дамибе е написал и книга за конфликта между армиите в Западна Африка и въоръжените групировки, разказва "Ал Джазира".
Пред Франция има друг въпрос. Тя бе решена да свие мисията на операция "Бархан" - операция срещу екстремистите заедно с петте западноафрикански държави - наполовиа от 4000 на 2000 до края на идната година. В региона има критики не само срещу Париж заради неефективността на операцията, но и срещу местните ръководства. В края на миналата година 53-ма души от силите за сигурност бяха убити при атака на предполагаеми джихадисти.
ECOWAS, регионалният блок на западноафриканските държави, осъди преврата. По-рано организацията наложи санкции на Мали и Гвинея, които са другите две държави, където властта е свалена със сила, в последните години.
Дневник
Коментари
Добави коментар