Турският президент Реджеп Тайип Ердоган назначи в събота за министър на правосъдието човека, който бе един от доверените му хора след опит за преврат през 2016 г. Бекир Боздаг оглавява министерството за трети път. Ердоган смени и директора на националната статистическата агенция дни преди публикуването на внимателно наблюдавани данни за инфлацията.

В Държавен вестник се казва, че Боздаг, който беше министър на правосъдието в периода 2013-2015 и 2015-2017 г., е бил назначен отново, след като Абдулхамит Гюл подаде оставка. Няма посочени причини за оттеглянето на Гюл.

"Знаем очакванията на нашите хора към правораздаването и ще работим, за да реализираме тези очаквания, доколкото можем", каза 56-годишният Боздаг, член на управляващата Партия на справедливостта и развитието на Ердоган, на церемония по предаването на властта в министерството.

"Нека Бог ни даде късмет, нека да правим това, което е правилно, и да ни предпази от грешни действия", добави той. Гюл каза, че основната му програма е била прилагането на съдебните реформи.

Властите уволниха, задържаха или арестуваха хиляди след неуспешния преврат, което накара западните съюзници на Турция и правозащитни групи да я обвинят, че използва неуспешния опит за завземане на властта като претекст за заглушаване гласа на несъгласие с начина, по който управлява Ердоган. Правителството в Анкара отхвърли обвиненията, заявявайки, че мерките са необходими поради сериозността на заплахите, пред които е изправено.

Критиците също така изразиха загриженост относно влошаващото се положение с правата на човека в Турция и отношението на властите към журналисти, опозиционни фигури и други.

Смяна в държавната статистика преди важни данни

Ердоган също така отстрани Саит Ердал Динчер като председател на статистическия институт TUIK по-малко от година след назначаването му. Това стана броени дни преди обявяването на 3 февруари на данни за януарската инфлация, които се очаква да са поредният отрицателен сигнал за посоката, в която се движи турската икономика.

Въвлечена във валутна криза, Турция е преследвана от растящата инфлация, която през декември се покачи до най-високото си ниво по време на 19-годишното управление на Ердоган. Проучване на "Ройтерс" в петък показа, че се очаква тя да достигне близо 20-годишен връх от около 47% през януари.

Ердоган си навлече критики за честите промени в икономическия екип на страната, включително за смяната на трима управители на централната банка през последните две и половина години, отстраняването на финансовия си министър и други висши служители.

Опозиционните партии и критици обвиниха TUIK в намеса по политически причини в показателите за инфлацията и други официални данни. Институтът отхвърли обвинението, но изследователите започнаха алтернативни изчисления на инфлацията.

Наследникът на Динчер е 40-годишният Ерхан Четинкая, който е заместник-председател на банковия надзорен орган на BDDK от 2019 г.

Наказания за медиите, "накърняващи основните ценности"

Освен това в събота Ердоган заплаши турските медии с наказания, ако разпространяват съдържание, което накърнява основните ценности на страната. Този ход може да се окаже прелюдия към допълнителна цензура в сектора, коментира "Ройтерс".

В съобщение, публикувано в Държавен вестник, той каза, че са необходими мерки за защита на турската "национална култура" и предотвратяване на "неблагоприятно въздействие в резултат на излагане на вредно съдържание във всички писмени, устни и визуални медии" върху децата.

Ердоган не уточни какво представлява това съдържание, но каза, че ще бъдат предприети правни действия срещу "явни или прикрити дейности чрез медиите, насочени към подкопаване на нашите национални и морални ценности и нарушаване на нашата семейна и социална структура".

Ердоган е на власт от близо 20 години и често е критикувал медийно съдържание, което е в разрез с консервативните ислямски ценности, поддържани от неговата партия АК.

През последните години Турция също засили надзора на медиите, като около 90% от големите медии сега са собственост на държавата или са близки до правителството. Неговите западни съюзници и критици заявиха, че Ердоган е използвал неуспешния опит за преврат през 2016 г. и за да намали толерантността в обществото.

Надзорният орган за радио и телевизия RTUK има широки права върху цялото онлайн съдържание, включително правомощията да премахва конкретни публикации и теми. Той глоби телевизионни станции за кадри, които според него нарушават турските ценности, като музикални видеоклипове, които е определил като "еротични", препратки към ЛГБТК или съдържание, което смята, че е обидило президента.

Десетки хиляди бяха преследвани по последния закон, включително Седеф Кабаш, известна журналистка, хвърлена в затвора миналата седмица в очакване на съдебен процес. Причината е, че публикува поговорка за двореца на Ердоган в профила си в Twitter и я повтори в опозиционния телевизионен канал.