Белият дом предупреждава индустрията на чипове да разнообрази веригата си за доставки, в случай че Русия отмъсти срещу заплахите за ограничения на износа на САЩ, като блокира достъпа до ключови суровини, казаха за "Ройтерс" запознати със събитията.

Потенциалът за отмъщение привлече повече внимание през последните дни, след като Techcet, група за пазарни проучвания, публикува доклад на 1 февруари, в който се подчертава зависимостта на много производители на полупроводници от руски и украински материали като неон, паладий и други.

Според оценките на Techcet, над 90% от доставките на неон за полупроводници в САЩ идват от Украйна, докато 35% от американския паладий се доставя от Русия.

Питър Харел, който е член на Съвета за национална сигурност на Белия дом, и неговият персонал поддържат връзка с членовете на чип индустрията през последните дни. Целта е по-добре да се разбере тяхната зависимост от руски и украински материали за производство на чипове и ги призовават да намерят алтернативни източници, казват източниците на "Ройтерс".

Всичко, което трябва да знаете за:
Напрежението между Русия и Запада (129)

Белият дом отказа да коментира спецификата на разговорите, но висш служител повтори, че администрацията е подготвена, ако Русия нахлуе в Украйна. "Част от това е работата с компаниите, за да се гарантира, че компаниите са подготвени за прекъсвани, ако Русия предприеме действия, които пречат на веригите за доставки", каза източникът. "Разбираме, че са налични други източници на ключови продукти и сме готови да работим с нашите компании, за да им помогнем да идентифицират и диверсифицират своите доставки."

Джо Пасети, вицепрезидент по глобалната обществена политика в групата на доставчиците на чипове и електроника SEMI, изпрати имейл до членовете тази седмица, за да прецени заплахите за жизненоважни доставки за производство на чипове, според копие, получено и от "Ройтерс".

Той се позовава на обобщение на Techcet за C4F6, паладий, хелий, неон и скандий от проблемния регион . "Моля, уведомете ме, ако потенциалните прекъсвания на доставките на някое от тях са проблем за вашата компания", пише в писмото.

Неонът, критичен за лазерите, използвани за направата на чипове, е вторичен продукт от производство на руска стомана, според Techcet. След това се пречиства в Украйна. Паладият се използва в сензори и памет, наред с други приложения.

Администрацията на Байдън заплаши да наложи засилен контрол върху износа срещу Русия, ако тя нахлуе в Украйна. Русия, която е събрала над 100 000 войници по границата с Украйна, отрича, че планира да атакува.

Някои производители на чипове преразглеждат своите вериги за доставки, за да си изяснят потенциални последици от конфликт в Украйна. Представител на компания за производство на чипове, който отказва да бъде назован, признава, че е проучвал доставките на неон и други газове, някои от които произхождат от Украйна.

"Дори ако имаше конфликт в Украйна, това нямаше да прекъсне доставките. Това ще доведе до повишаване на цените", кавза той. "Пазарът ще се свие. Тези газове ще станат доста оскъдни. Но това няма да спре производството на полупроводници", добавя той.

Според изпълнителен директор по дизайна на енергийни чипове, вълненията в Украйна са довели до повишаване на цените на редкия газ и могат да причинят проблеми с доставките. Флуорът е друг газ, който има големи доставки от тази част на света и може да бъде засегнат, добавя изпълнителният директор.

Уилям Мос, говорител на Intel Corp, каза, че производителят на чипове не очаква никакво въздействие върху предлагането на неон.

Но проблемът все още е тревожен, тъй като глобалните доставки на чипове са ограничени и се очаква поръчките за чипове само да се повишат. Techcet изчислява, че търсенето на всички материали ще се повиши с повече от 37% през следващите 4 години, цитирайки скорошните съобщения на Intel, Samsung и тайванската TSMC от Охайо, Аризона и Тексас.

Цените на неона се повишиха с 600% в навечерието на руската анексия на Кримския полуостров от Украйна през 2014 г., тъй като компаниите за чипfle разчитаха на няколко украински компании, според Комисията за международна търговия на САЩ.

Дневник