България води разговори с определена държава за купуване на две подводници, които няма да са нови, н още са в добро техническо състояние, заяви министърът на отбраната Стефан Янев пред NOVA NEWSслед встъпването в длъжност на 20 януари.
Три седмици по-късно темата не се коментира, докато отново повече внимание се отделя на поръчката на американски бойни самолети.
Но сайтът Covert Shores, поддържан от H I Sutton, смятан за вероятно най-влиятелният анализатор на военноморска тематика с публично достъпни публикации, веднага коментира - с уточнение за всички възможни условности - какви варианти има българската армия. Следван от десетки хиляди потребители в "Туитър", той е доскорошен автор на "Уолстрийт джърнъл" и пише и за US Naval Institute.
Авторът припомня, че във времената на Варшавския договор България е имала четири съветски подводници Проект 633, известни в НАТО като клас ROMEO. Последната от тях беше "пенсионирана" през 2011 г., когато страната вече бе в НАТО.
В Черно море от съюзниците само Турция има подводници. Румъния е с една подводница от Проект 877 Палтус (клас KILO), но това наследство от Студената война вече не е в експлоатация. Други членове на НАТО не могат да разполагат в района свои подводници поради забраните на конвенцията от Монтрьо.
Думите на министър Стефан Янев "Няма да купуваме нови подводници, но поне ще са в добро техническо състояние", са изтълкувани като сигнал за търсене на временно решение за възстановяване на тази способност на българския ВМФ.
"По-дълъг план трябва да включва новопостроени подводници. В дългосрочен план френските (Scorpene), германските (Type-214/218) и шведските (A-26) изглеждат очевидно подходящи. Но за подводниците втора употреба опциите изглеждат по-сложни."
Норвегия е един очевиден кандидат според Сътън. В момента страната има на въоръжение 6 подводници от клас Type-210 Ula. И преди това е доставяла пенсионирани лодки Type-207 Kobben на Полша. Норвегия вече няма Kobbens, но Ula трябва да бъдат заменени с Type-212CD, които са смятани за изключително напреднали варианти. Един възможен сценарий е Норвегия да прехвърли на България две Ula и да ги замени с бивши германски Type-212A. Което ще е вътрешно разместване на въоръжение в рамките на НАТО.
Германия е интересен вариант, продължава авторът. Той допуска, че тя може да се опита да намали сегашния си парк от 6 броя Type-212A, тъй като работи по придобиването на новия Type-212CD. "Най-способната реалистична опция може би изглежда 212A. Германия също вероятно има варианти за Type-209 и други подводници, които е изнесла. Въпреки това цялата работа може да е политически твърде деликатна, защото от всички членове на НАТО в момента тай изглежда най-чувствителна към износа на оръжия европейски съюзници."
Двете подводници на Полша от клас Kobben също може да са налични, защото страната наскоро ги пенсионира. Изкушаващо е да се сключи сделка за птакава одводница. Но това са стари модели отвъд най-доброто си състояние.
Швеция е друг логичен кандидат. "През 2020 г. беше съобщено, че две подводници от клас Södermanland на шведските военноморски сили ще бъдат доставени на Полша. Оттогава тази тема затихна, въпреки че Полша отчаяно се нуждае от подмяна на своите Kobben и KILO. При един от сценариите Södermanland може да се появи в България. Клас Södermanland са с AIP (независими от достъп до атмосферен въздух - технология, допълваща или заменяща дизелово-електрическото задвижване) и са подходящи за модернизация."Но авторът напомня, че закъсняват доставките на заместващия клас A-26 Blekinge. Това прави продабата от страна на Швеция по-рискова в момент, когато има 5 подводници на въоръжение, а преди време маше 27.
Сътън отправя поглед далеч в Азия, където Сингапур разполага с две подобни подводници от клас Archer. Те трябва да се заменят с две германски Type-212SG. Всъщност, Archer са построени за шведския флот като клас Västergötland и са от втората половина на 80-те години. След преоборудване, модернизиране до клас Södermanland и адаптиране за тропическите морета те са на въоръжение в Сингапур от 2010 г. Тристранна сделка, включваща Швеция, Сингапур и двете Archer, е интересна идея за едно "шведско разместване", пише авторът.
Малко встрани остават Испания, която бавно процес пенсионира своите подводници клас Agosta, и Италия с нейния клас Sauro., а защо не и екзотичната идея за японска клас Oyashio.
Сътън напомня, че сигурно има и други варианти, но много страни, които експлоатират вносни подводници, може да се нуждаят от разрешението на производителя и продаващата държава, за да ги препродадат, което е политически сложно. Освен това коментарът на Янев за "добро техническо състояние" може да постави летвата твърде високо за някои, казва авторът.
В заключение той коментира, че ключовият извод от цялата ситуация е, че неотдавнашните изявления на Русия за членството на България в НАТО може да предизвикат непредвидени за Москва последици в района.
Дневник
Коментари
Така мисля
Много наводниха у нас в последните 10 години с Втора употреба - дрехи , коли... Сега оръжия . Много ниско паднахме , никъде ни няма вече - в здравеопазване , образование , стопански дейности , военни дела - не можем и да си пазим ,, свободата". Жалка картинка сме - дрипаво , гладно , беззащитно просяче ! Защо са ни подводници - една ,,погрешна" ракета , ще обвинят руснаците и пак ще ни ,,помагат"!