Украйна поиска среща до 48 часа с Русия и други европейски държави за успокояване на напрежението в момент, в който Германия започва опити за деескалация в Киев и Москва, а САЩ допускат възможност за инвазия още тази седмица.

Срокът съвпада с 16 февруари - датата, която според източници на редица издания в Съединените щати е спомената от американския президент Джо Байдън в разговорите му със съюзници от НАТО в петък като възможно начало на руска инвазия. Тогава "Гардиън" цитира събеседници, според които президентът изразил разбирането си, че в Кремъл е взето решение за нападане на Украйна, но официалната позиция остава, че точният отговор не е известен.

Според външния министър Дмитро Кулеба подобен разговор е нужен в името на "прозрачността" за плановете на Русия, струпала над 100 хил. военни край руските граници. Редица държави призоваха гражданите си да напуснат Украйна или обявиха изтегляне на дипломатите си. Телевизия Си Би Ес съобщи, че САЩ се готвят целият персонал да бъде евакуиран в следващите 48 часа.

Украйна настоява, че Русия пренебрегва исканията ѝ да обясни защо струпва войски по общата граница (както и по тази между Украйна и Беларус, където Москва и Минск водят съвместни учения).

Страната все още залага на дипломацията. В Киев има големи очаквания към срещата с германския канцлер Олаф Шолц днес, пише държавната агенция УНИАН, която цитира началника на кабинета на президента Андрей Ермак с думите, че визитата ще е "много съдържателна и наситена".

Объркване

Междувременно украинският посланик в Лондон допусна възможността страната му да се откаже от присъединяването в НАТО като цел, записана в конституцията, ако това ще намали напрежението с Русия. Попитан по радио BBC5 дали Украйна би била готова на такава стъпка, за да намали напрежението, той заяви:

    "Бихме могли, особено под заплаха могат да ни тласнат към това... Да, прави сте, че е записано в конституцията. Гъвкави сме в търсенето на най-добрия изход, ако ни се наложи да правим някакви сериозни отстъпки, това е, което бихме могли да направим."

Вадим Пристайко, посланик на Украйна в Русия

Външното министерство в Киев реагира гневно на медийните публикации по света след коментарите на Пристайко и обясни, че те са извадени от контекста: той имал предвид, че Украйна е готова да влезе във всякакъв формат на диалог с държави и международни организации, за да защити "мира и живота на гражданите на Украйна" и това е приоритетната задача. Прессекретарят на Зеленски Сергей Никифоров поиска Пристайко да обясни какво има предвид, преди да се правят "гръмки" заключения.

По-късно Пристайко, който е и бивш външен министър на Украйна, поиска да разясни думите си и каза, че страната му няма да размисли за желанието си да се присъедини. "Не и се радвам, че имам шанса да изясня позицията си." По думите му се водят разговори с руснаците и в тях "сме готови на много отстъпки", но "това няма нищо общо с НАТО, (членството в) която е записано в конституцията ни".

От отхвърляне на "истерия" до искане на "спешна среща"

Затварянето на вратата на НАТО за Украйна и Грузия и гаранция за въздържане от военна активност на алианса на територията им са едно от основните искания към Запада, които Русия твърди, че са пренебрегнати в диалога за деескалация от последните месеци. Вашингтон и Брюксел настояват, че не могат да приемат такова искане, защото то противоречи на основните им принципи и че НАТО е отворена за всички, които желаят да влязат. Те напомнят и че точно в момента присъединяването на Украйна не е на дневен ред, макар Киев да би искал това да стане "незабавно".

Пристайко прави коментарите си в момент на разнопосочни сигнали от Украйна след информацията за предстояща инвазия, последвани и от искането за спешна среща с Русия. Президентът Володимир Зеленски, който предстои да приеме германския канцлер Олаф Шолц, критикува "паниката" заради твърдения, че се готви инвазия, и обяви, че няма доказателства за това. Същевременно Зеленски разговаря снощи с Байдън около час (след като американският лидер проведе разговор със сходна продължителност с Путин) и получи уверение за подкрепа от САЩ при опасност. Си Ен Ен съобщи за желанието, отправено от Зеленски по телефона, Байдън "спешно" да посети Киев. Източници на телевизията обясняват, че нямало положителен отговор и че било малко вероятно президентът да пристигне в Киев.

От администрацията му дойдоха критики към плановете на някои компании да спрат да летят до Киев и други украински градове заради риска и идеята за затваряне на въздушното пространство бе наречена "глупост", но бе обявена и потенциално опасна зона за полети заради руски учения в Черно море.

Посланик Пристайко очерта по-мрачен сценарий в интервюто си, като каза, че Украйна може да остане беззащитна при активно настъпление на Русия. "Въпросът, който си задава 40-милионната страна: как ще оцелеем, ако те (Русия - бел. ред.) дойдат утре?" Същевременно изтъкна, че Русия е "обкръжена от НАТО" (от Словакия и Унгария до България и Турция), а това не е променило сигурността ѝ. "Украйна също няма да промени това особено."

Дневник