Част от военните близо до границата на Русия с Украйна се връщат в гарнизоните си. Това съобщи говорителят на руското министерство на отбраната Игор Конашенков.

Решението, предизвестено вчера от първия дипломат Сергей Лавров и повишило стойността на рублата спрямо долара, се аргументира с "изпълнение на задачите" от някои подразделения в Западния и Южния военен окръг.

Руската валута се покачва за втори път през последните 24 часа, след като вчера Лавров каза пред руския президент Владимир Путин, че Москва продължава с дипломатическите усилия за овладяване на кризата, независимо от предупрежденията на Вашингтон за възможна инвазия в близките дни.
Това не е край на руските маневри около Украйна, които продължават и в гранични райони, и в Беларус, и в Черно и Азовско море, но може да се възприеме като заявка за деескалация преди посещението на германския канцлер Олаф Шолц в Москва след вчерашното в Киев. Продължаващите учения предполагат, че Украйна остава обкръжена от руски военни почти от всички страни (без границите с Европейския съюз).

От края на миналата година нараства притеснението заради струпването на 100 - 130 хил. руски военни около Украйна, а диалогът между Запада и Русия по темата дава разнопосочни резултати.

Москва отрича да планира инвазия, но иска гаранции за сигурността си чрез условия към НАТО и САЩ, които те смятат за неприемливи.

Иронията на Зеленски

Украинският президент Володимир Зеленски нямал предвид, че очаква руска инвазия в сряда, а искал да покаже скептичното си отношение към публикациите по темата. Това съобщи междувременно администрацията му в момент, когато Белият дом повтаря възможността за нахлуване "по всяко време", пазарите реагират, а Съединените щати и Канада усилват подкрепата за страната.

"Казват ни, че 16 февруари ще бъде денят на атаката. Ние ще направим от тази дата ден на единството", заяви президентът в обръщение към нацията, в което призова украинците да закачат националното си знаме по фасадите на домовете си. "Опитват се отново да ни изплашат, като назовават дата за началото на военни действия."

Михайло Подоляк, съветник на началника на кабинета му Андрей Ермак, пък заяви пред "Ройтерс", че президентът отговарял отчасти с "ирония" на съобщенията за потенциална дата за инвазия.

    "Разбираемо е защо украинците днес са скептични за различни "специфични дати" за т. нар. начало на инвазията в медиите. Когато "началото на инвазията" стане нещо като изместваща се дата за турне, тези съобщения в медиите могат само да се възприемат с ирония."

Михайло Подоляк, съветник на началника на кабинета на президента на Украйна

Това съответства на обичайния тон за Зеленски по темата за възможно нахлуване. Украйна, която още през есента отрече да знае за струпване на руски сили близо до границите си (въпреки настояването на САЩ), официално смята за преувеличен риска от предстоящо нападение и смята всичко това за усилие да се всее паника. С това Киев не отрича опасността от Москва, която смята за реална, но се опитва да избегне допълнително подклаждане на напрежението.

Остро предупреждение и още подкрепа

От Белия дом обаче се чуха различни послания. Например главният заместник-прессекретар на Белия дом Карин Жан-Пиер предупреди снощи, че макар дипломатическите възможности да остават на масата, САЩ имат предвид възможността за инвазия със 100 хил. души.

    "В прозорец сме, в който инвазията може да започне по всяко време."

Карин Жан-Пиер, заместник-прессекретар на Белия дом

От Вашингтон дойде и призив гражданите да напуснат Беларус (където Русия също провежда мащабни учения) и Приднестровието - обявилата независимост територия в Молдова, където има хиляди руски военни. Това става независимо от уверенията на руския външен министър Сергей Лавров вчера, че Москва се готви да привърши част от военните маневри.

Междувременно САЩ предложиха на Украйна заем до 1 млрд. долара като помощ за икономиката да се справи с напрежението. "Това ще подсили способността на Украйна да гарантира икономическа стабилност, растеж, просперитет за народа в лицето на руското дестабилизиращо поведение", каза държавният секретар Антъни Блинкен.

Канада също обяви, че ще предложи заем от 500 млн. канадски долара (393 млн. щатски долара) на Украйна, която се готви за възможна руска агресия. Премиерът Джъстин Трюдо съобщи, че Отава също така ще осигури смъртоносно оръжие и боеприпаси за 7.8 млн. канадски долара (6.1 щатски долара). С подкрепата си Канада иска да разубеди Русия да предприема такава кампания. Ще бъдат пратени картечници, пистолети, карабини и патрони, като преди това основните планирани доставки бяха униформи.

Това е помощ, от която Украйна се нуждае. Пазарите реагираха притеснено след медийните интерпретации на думите на Зеленски. Колебанията според "Ройтерс" означават, че в момента пазарите виждат 42% риск от дефолт на Киев. Украинските международни авиолинии обявиха, че застрахователите са прекратили пакетите за някои от самолетите им.

Дневник