Парламентарната комисия по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи (LIBE) на Европейския парламент прие във вторник доклад, който призовава за отпадане на схемите "гражданство срещу инвестиции", известни още като "златни паспорти".
"Да си гражданин на ЕС или да пребиваваш в него е в основата на това, което Съюзът въплъщава: свободата и правата. Гражданството е право, а не стока, която може да се купува и продава. Правителства на държави членки продават това, което не им принадлежи, като използват репутацията на ЕС за печалба. Техният циничен бизнес застрашава общата ни сигурност", заяви след приемането на документа докладчикът на LIBE по досието, нидерландският евродепутат от "Обнови Европа" София ин'т Велт.
С 61 гласа "за", трима против и петима "въздържали се" документът отива за окончателно гласуване в пленарната зала на Европарламента през март.
Забрана на "златните паспорти"
Според доклада схемите "гражданство срещу инвестиции", при които граждани на трети страни могат да получат европейски паспорт в замяна на инвестиции, са "неприемливи от етична, правна и икономическа гледна точка и представляват редица сериозни рискове за сигурността". Така наречените "златни паспорти" подкопават същността на гражданството на ЕС и трябва да бъдат постепенно премахнати, настояват те.
В момента само три европейски държави прилагат подобни схеми - България, Кипър и Малта.
Комисията изразява съжаление за липсата на всеобхватни процедури за проверка и за това, че сегашната система позволява последователно подаване на заявления в различни държави членки, като се разчита на проверки, извършвани от недържавни субекти.
Правила за "златните визи"
За разлика от "златните паспорти", които дават гражданство, т.нар. "златни визи" позволяват само пребиваване в ЕС. Като се отбелязва разликата в сериозността на рисковете, свързани със схемите за "пребиваване срещу инвестиции", в проектодоклада се настоява за общи правила на ЕС за хармонизиране на стандартите и засилване на борбата с изпирането на пари, корупцията и укриването на данъци.
Комисията предлага предоставянето на такива привилегии да е свързано с цялостни проверки (включително на членовете на семейството и на източниците на средства), задължителни проверки в системите на ЕС за правосъдие и вътрешни работи и процедури за проверка в трети страни. Те смятат, че държавите, които дават такива визи трябва да изискват минимално физическо пребиваване за кандидатите на територията на съответната европейска държава, както и активно участие, качество, добавена стойност и принос към икономиката.
Според евродепутатите е уместно да се въведе и схема за "уведомяване и консултации", която да позволи на други държави членки да се противопоставят на издаването на "златна виза".
Дванадесет европейски държави предоставят "златни визи", като всички те се различават по размер и възможности за инвестиране, както и по стандарти за проверки и процедури.
Предупреждение за посредниците
В доклада се подчертава, че посредниците за тези схеми не са нито прозрачни, нито се водят на отчет и затова се призовава те да не бъдат допускани до схемите за "гражданство срещу инвестиции", както и за "строга и обвързваща регулация" за схемите за "пребиваване срещу инвестиции". Членовете на ЕП искат да се сложи край на маркетинговите практики, при които се използват символи на ЕС или се изтъкват предимствата на гражданството на ЕС, и искат да се предвиди и възможност за санкции при нарушения.
В текста се отправя искане към Европейската комисиа да окаже натиск върху трети държави, които се ползват от безвизово пътуване до ЕС, да премахнат своите схеми за "гражданство срещу инвестиции" и да реформират своите схеми за "пребиваване срещу инвестиции".
Ако докладът бъде приет от пленарната зала през март, Европейската комисия ще трябва да изготви законодателно предложение или да обоснове решението си да не го прави.
По данни на Европейския парламент над 130 хил. души са получили европейско гражданство или виза по схемите между 2011 и 2019 г.
Дневник
Коментари
Добави коментар