Досега не сме видели деескалация и намаляване на войските, но ще следим какво прави Русия на терен. Местят сили, но това не винаги е деескалиране или изтеглят военните, но тежкото въоръжение остава. Движението на сили не е задължително да означава деескалиране."
Това заяви генералният секретар на НАТО на пресконференция по повод предстоящата среща на министрите на отбраната на 30-те страни - членки на алианса.
Той добави: "Сигналите от Москва за желание да продължат дипломатическите усилия ни дава основания за предпазлив оптимизъм, но ние следим какво се случва реално и какъв е ефектът от потенциално деескалиране."
Според Йенс Столтенберг е твърде рано е да се каже дали се усеща някаква промяна към намаляване на напрежението. "Но силно вярваме в политическо решение и ще проверим дали може да се създаде рамка за смислен диалог с Русия, вярвам в различните формати за ангажиране, включително на срещите на лидерите на отделни страни с Владимир Путин - на Джо Байдън, Еманюел Макрон, Олаф Шолц в момента е в Москва, Борис Джонсън..." Надяваме се скоро да получим отговор на нашето писмо за исканията на Русия и да очертаем темите, по които сме готови да седнем на преговори, допълни той.
Генералният секретар още няколко пъти в отговор на журналистически въпроси каза, че засега НАТО не вижда реално деескалиране, "а напротив - през последните дни виждаме струпване на войски до капацитет за начало на операция с малко или никакво предизвестие".
"През миналата пролет постъпиха така", напомни той. "Изтеглиха войниците, но оставиха оборудването. И се върнаха след няколко дни или с малко предизвестие. Това се случва непрекъснато през последната година. То има продължителен ефект върху сигурността в Европа. Затова НАТО реагира не само на сегашната криза около Украйна, но и на случващото се по източната граница на алианса от години. Ще търсим и по-дългосрочно решение за структурно разполагане на изток при тази ситуация."
Тази седмица предстоят срещи на министрите на отбрана на 30-те страни членки с колегите им от Украйна и Грузия в четвъртък, с министрите от Швеция и Финландия, обсъждане по-добро споделяне на бремето на разместванията на сили в алианса, състоянието на ядреното планиране.
Столтенберг бе запитан дали НАТО ще промени плановете си, ако намалее сегашното напрежение, "Отбранителните планове за Източна Европа са от 2014 г. след незаконните действия на Русия в Крим и Донбас", напомни той.
"През последните месеци и седмици това изнесено присъствие се увеличи заради събитията около Украйна. Рано е да спекулираме какво ще се случи при евентуално намаляване на напрежението, защото виждаме не деескалиране, а почти 100 000 военни близо до границите на Украйна и НАТО. Преценката ни ще зависи от това какво прави Русия, но имайте предвид, че това е реакция на дългосрочна промяна в сигурността на Европа в резултат на руски действия през последните години."
Утре министрите ще разговарят за четири бойни групи от по около 1000 души в Източна Европа, включително по една в Румъния и България, съобщи "Ройтерс". Франция предложи да оглави и командва тази в Румъния и Столтенберг днес коментира, че разговаря с президентите Макрон и Ханс Йоанис, но е нужно малко време за изграждане на структурата за командване и контрол преди реалното активиране на този батальон. "Не си мислете, че щом още я няма, нищо не правим", напомни Столтенберг.
Украйна също реагира предпазливо на съобщенията на руското министерство на отбраната за прибирането на някои части след края на учения в западна Русия.
Британският премиер Борис Джонсън коментира след заседание на кризисната група COBRA, че има някои добри сигнали от Москва, но реално на терен разузнаването казва, че ситуацията е по-различна и руската армия продължава да издига военно-полеви болници в района.
Дневник
Коментари
Добави коментар