Германският канцлер Олаф Шолц каза след среща с президента Владимир Путин в Кремъл, че дипломатическите възможности за намиране решение на кризата около Украйна и исканията на Москва за гаранции за сигурност далеч не са изчерпани.

"За нас, германците, но също и за европейците устойчива сигурност може да бъде постигната само с Русия. Следователно трябва да е възможно да се намери решение. Колкото и трудна и сериозна да изглежда ситуацията, аз отказвам да кажа, че е безнадеждна", заяви той.

От срещата им няма новина за някакъв пробив, но нямаше и такива очаквания нито в Берлин, нито в Москва. Двамата лидери по-скоро свериха часовниците си докъде е диалогът със Запада. На съвместна пресконференция Путин дори спомена съвсем бегло за обявеното преди това прибиране на част от руските войски и не навлезе в подробности.

Шолц обяви това за добър знак, докато Украйна и НАТО заявиха, че искат първо да видят на терен доказателства за деескалация. Генералният секретар Йенс Столтенберг напомни, че през последната година няколко пъти руската армия е местила части и е прибирала военни, но е оставяла на място въоръжение и оборудване и бързо е връщала екипажите.

Русия винаги е отричала да планира да нахлуе в Украйна, заявявайки, че може да маневрира с войски на собствена територия както намери за добре.

Путин каза пред репортери, че Русия не е доволна от говоренето, че бившата съветска република не е готова да се присъедини скоро, и настоява въпросът да бъде разрешен сега. Ден по-рано Шолц каза това в Киев - че натовското членство на Украйна изобщо не е на дневен ред.

Шолц обаче критикува като потенциална катастрофа решението на Държавната дума в Москва да предложи на Путин признаване на самообявилите се в Източна Украйна т.нар. Донецка и Луганска народна република за независими държави. Според канцлера подобно действие би било нарушение на договореностите по Минските споразумения. Това направо би ги убило, допълва "Ройтерс".

Запитан за този ход, Путин също каза, че проблемите на регионите трябва да бъдат решени въз основа на Споразуменията от Минск, в които има потенциал, но никога не били приложени, поради което в Донбас се извършвал геноцид. Обяснението му за решението на депутатите е, че навсякъде политиците се съобразявали с мнението на избирателите си, а в Русия много хора подддържали ДНР и ЛНР.
На пресконференцията Путин също така посочи, че е готов да преговаря със Запада по контрола над разполагането на ракети в Европа и други подобни въпроси. Това са и темите, които по неофициална информация САЩ и НАТО са отговорили, че смятат за подлежащи на обсъждане.

"В НАТО и ЕС и ние не сме съгласни с всички искания на Русия, но вярваме, че има някои точки, които си струва да бъдат обсъдени", каза Шолц, добавяйки и в Москва, че разширяването на НАТО на изток в момента не е на дневен ред .

Засегнат бе и случаят със "Северен поток 2", който очаква регулаторно разрешение в Германия и от ЕС и често е споменаван като един от първите проекти за тежки санкции в случай на руска агресия. Путин каза на пресконференцията, че газопроводът е чисто търговски проект, който ще засили енергийната сигурност на Европа. Президентът също така повтори, че Русия е готова да продължи износа на газ за Европа през Украйна след 2024 г., когато изтече сегашното споразумение за транзит.

Дневник