Европейският съюз ще бъде в състояние да се справи с частично прекъсване на вноса на газ от Русия, каза председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

Ескалиращото напрежение с Русия заради Украйна породи опасения за вноса на руски газ в Европа, което накара ЕС да преразгледа своите планове за реагиране в извънредни ситуации на шоково прекъсване в доставките, а ръководители от ЕС и САЩ да търсят алтернативни източници.

"Нашите модели сега показват, че сме по-скоро в подготвени за частично прекъсване или по-нататъшно намаляване на доставките на газ от "Газпром", каза фон дер Лайен пред репортери в Страсбург във вторник.

Русия доставя около 40% от природния газ в Европа. Цените на газа скочиха в Европа, тъй като ограниченото предлагане се комбинира с високото търсене в икономиките, излизащи от пандемията от COVID-19, на фона на по-нисък от очаквания внос от Русия.

ЕС е разговарял със Съединените щати, Катар, Египет, Азербайджан, Нигерия и Южна Корея за увеличаване на доставките на газ и втечнен природен газ (LNG) - или чрез допълнителни превози, или чрез договорни суапове, каза фон дер Лайен.

"Разговаряхме и с големите доставчици на LNG... за да попитаме дали можем да направим такива суапове в полза на ЕС", каза тя, добавяйки, че Япония е готова за подобна размяна. "Тези усилия сега явно се отплащат."

Япония миналата седмица заяви, че ще пренасочи някои обеми втечнен природен газ към Европа в отговор на исканията на ЕС и САЩ. Вносът на втечнен природен газ в Европа достигна рекордно ниво от около 11 милиарда кубически метри през януари, като малко под половината идва от Съединените щати.

Потенциалното краткосрочно въздействие от прекъсване на доставките на руски газ е отслабнало, тъй като наближава пролетта, когато търсенето на отопление с газ обикновено намалява. Нивата в хранилищата на газ в Европа в момента са около 34% от обема.

Фон дер Лайен каза, че развитието на инфраструктурата през последните години означава, че Европа е по-добре оборудвана за разпределяне на газ и електроенергия между страните. Но пълно спиране на доставките на руски газ все пак ще изисква допълнителни мерки.

Правилата на ЕС изискват от държавите да имат план за реагиране при криза в доставките на газ, включително потенциални правителствени интервенции, като ограничаване дейността на промишлени съоръжения, за да се даде приоритет на доставките за домакинствата.

Страните от ЕС са отговорни за собствените си енергийни политики и зависимостта от газ е различна в различните държави. Основният източник на енергия в Дания е вятърът, например, докато Унгария произвежда електричество основно от ядрена енергия и газ.

Фон дер Лайен каза, че струпването на войски от Русия близо до Украйна е подчертало необходимостта Европа да ограничи зависимостта от руския газ и това ще бъде подпомогнато от планираното преминаване към възобновяема енергия.

Дневник