Учени обявиха, че са излекували пациент с ХИВ с нов метод с трансплантация на стволови клетки. Това е третият болен от ХИВ в света, за когото е известно, че е излекуван, а и за пръв път пациентът е жена. Използван е нов метод с кръв от пъпна връв, пише "Ню Йорк таймс".

Едновременно с това, отбелязва за "Ел Паис" представител на един от участвалите институти, случаят трудно може да се приложи на пациенти, които не са в нейното състояние: с онкологични и хематологични заболявания, а имат имунодефицитния вирус ХИВ, причиняващ СПИН.

Стволовите клетки от пъпната връв не е нужно да съвпадат толкова с тези на пациента, колкото при операции с костен мозък. Те, както обяснява за "Ел Паис" Хосе Алками от Националния център за микробиология към здравния институт "Карлос Трети", се извличат след раждането и се съхраняват замразени в биобанки. Успехът с този метод предполага и увеличаване на броя на потенциални донори. Фактът, че при трансплантация на костен мозък донорите са възрастни, изисква пълна съвместимост между пациент и донор.

Според д-р Коен ван Безиен, един от лекарите, участвали в лечението в медицинския център New York-Presbyterian Weill Cornell, приблизително 50 пациенти в САЩ на година могат да се възползват от това лечение.

Предимства и недостатъци

Излекуваната според докторите жена е диагностицирана с ХИВ през 2013 г., четири години след това - и с левкемия. Лечението с кръвта от пъпната връв на донор е използвано за левкемията, а имунната система се укрепва с преливане на кръв от близък роднина в хода на операцията през 2017 г. (втората процедура е с подсилващ ефект, доколкото този на първата е с отложено действие и може да отнеме месеци). След това получават допълнителни стволови клетки.

Случаят се нарежда до другите два известни на пациенти "в ремисия" (тъй като учените са предпазливи в употребата на думата "излекуван"). Първият е на пациент в Берлин, който умира през 2019 г. от рак, но преди това 12 години няма следи от вируса на ХИВ в тялото му. Вторият случай е обявен също през 2019 г. и тогава изследователски център в Барселона установява, че три години и половина пациент няма ХИВ. Докторите спират лечението на вируса и продължават да не засичат нито вируса, нито антитела срещу него.

И в двата случая донорите имат мутирал ген CC5, който увеличава съпротивителните сили на организма срещу вируса. При тях обаче, отбелязва "Ел Паис", има усложнения след интервенцията. Жената напуска болницата 17 дни по-късно.

Нуждата донорите в конкретните два случая да имат въпросната мутация в комбинация с изискването за съвместимост прави шанса за намиране на подходящ донор едно на милион. В случая с пъпната връв при нужна съвместимост 50% шансът се увеличава.

Проблемът е, че методът засега може да работи само при заразени с ХИВ, развили онкологични заболявания като левкемия - най-малкото от етични съображения, защото не могат да се правят изводи за други случаи, казва Хосе Алками.

Фактът, че става въпрос за жена, ще е интересен на учените, тъй като някои изследвания показват различно протичане на вируса при двата пола.

Дневник