Сръбски правителствени и съдебни източници съобщиха, че президентът на босненските сърби Радован Караджич от времето на войните в бивша Югославия е арестуван.
Източници, близки до сръбското правителство, заявиха, че Радован Караджич е бил арестуван в Белград. В момента той преминава през установения процес на разпознаване, включващ ДНК-тестове и ще бъде разпитан от следователи.
Караджич е бил под наблюдение от няколко седмици след получаването на информация от чуждестранни разузнавателни служби.
Радован Караджич бе един от най-издирваните хора на планетата. Арестуването му и изправянето пред Международния съд за бивша Югославия е едно от главните условия за напредъка на Сърбия към членство в Европейския съюз.
Бившият президент на босненските сърби има две обвинения в геноцид: за 43-месечната обсада на Сараево, отнела живота на 12 хил. души, и за организирането на масовото убийство на 8 хил. мюсюлмани през 1995 г. в Сребреница, най-варварския акт в Европа след Втората световна война.
Сараево цяла нощ празнува
арестуването на Караджич. Хората излязоха по улиците на града. "Това е най-доброто нещо, което можеше изобщо да се случи, виждате хората да празнуват навсякъде.
Автомобилите кръстосват улиците с надути клаксони,докато държавното радио на Босна и Херцеговина пуска части от речи на Караджич от времето на войната през 1992-1995 г., когато той предвождаше превъзхождащите сили на босненските сърби срещу местните мюсюлмани и хървати, подкрепян от Белград.
Караджич изчезна през 1997 г., след като загуби властта си в Босна и Херцеговина. Чуждестранни креспонденти в Белград бяха убедени, че се крие в Пале.
Новината идва в навечерието на срещата на външните министри от ЕС, който трябва да обсъдят сближаването на отношенията със Сърбия след формирането на новото прозападно правителство.
Главният прокурор на Международния трибунал за бивша Югославия Серж Брамерц
приветства ареста и заяви: "От името на прокурорската служба бих искал да поздравя сръбските власти, особено Националния съвет за сигурност, сръбския Екип за действие по преследването на бегълците и службата на военните прокурори за реализирането на този "крайъгълен камък" в сътрудничеството с Международния трибунал за бивша Югославия.
Това е много важен ден за жертвите, които чакаха ареста повече от десетилетие. Това е важен ден и за международното правосъдие, защото ясно показва, че никой не е над закона и че рано или късно бегълците ще бъдат предадени на правосъдието.
"Датата на прехвърлянето му в затвора на трибунала ще бъде определена според обстоятелствата".
Според комисаря по разширяването на ЕС Оли Рен арестът на Караджич е "крайъгълен камък" и ключов фактор за стремежа на Сърбия за членство в ЕС.
Ако бъде потвърдено, арестуването на Караджич е "добра новина за международната общност", заяви говорител на НАТО.
Ричард Холбрук, бившият заместник-държавен секретар за
Европа, който бе посредник за Дейтънското мирно споразумение от 1995 г., сложило край на войната в Босна и Херцеговина, заяви: "Това е голяма новина. Той е най-издирваният мъж в Европа, Осама бин Ладен от Европа. Бяга вече 13 години.
Той е основният интелектуален архитект на етническото прочистване. Според мен е по-лош от Милошевич. Той стана нещо като Робин Худ за босненските сърби и залавянето му е историческо събитие.
Това е огромна стъпка напред за желанието на Сърбия да върви в западна посока. Разбира се, генерал Младич все още е на свобода, но Караджич е по-важният от двамата. Този човек е истинският архитект на масовите убийства".
Шведският външен министър Карл Билд, който изигра посредническа роля на Балканите, каза: "Показателно е, че новото сръбско правителство показа своя ангажимент към Европа толкова бързо и решително. Надявам се, че Трибуналът на ООН в Хага в кратки срокове ще може да открие процеса, който трябваше да се състои още преди 10 години".
Президентът на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу
посочи: "От името на ЕК приветствам новината за арестуването на Радован Караджич. Това е много положително развитие, което ще допринесе за правораздаването и продължаващото помиряване в Западните Балкани. То доказва непоколебимостта на новото сръбско правителство да постигне пълно сътрудничество с Международния трибунал за бивша Югославия. То е много важно и за стремежа на Сърбия към Европа".
Европейският комисар за външна политика и политиката на сигурност Хавиер Солана заяви възторжено: "Това е прекрасна новина. Мястото, което заслужава Радован Караджич, е пред трибунала в Хага, с честен процес и отговорност за престъпленията, в които е обвинен. Новото сръбско правителство демонстрира ангажимента си за сътрудничество с международните организации".
Съпругата на Радован Караджич Лиляна Желен-Караджич бе лаконична пред журналистите, наобиколили къщата на сестра и в Пале, крепостта на Караджич по време на войната: "Мога да кажа само, че сме в шок и не можем да повярваме".
Босненският мюсюлмански лидер Харис Силайджич заяви: "Това е някакво удовлетворение за семействата на жертвите. Справедливостта не може да бъде пълна без арестуването на Караджич и Младич.
Факт е обаче, че Милошевич е мъртъв, Караджич - арестуван, а техният проект за етническо прочистване все още е жив в Босна и Херцеговина. Арестът ще има положителен ефект върху Босна. Имаме нужда от това пречистване, имаме нужда хората да знаят, че има справедливост.
Александър Вучич от Сръбската радикална партия обаче е на съвсем друго мнение: "Караджич е сръбски герой. Ще има силна реакция".
Райко Вашич, говорител на партията на босненския сръбски премиер Милорад Додик, заяви: "Приветстваме арестуването на Радован Караджич. Важно е той да се изправи пред правосъдието, така че да бъде изтрито петното от босненските сърби, които бяха заложници на неговата отговорност".
От ООН съобщиха: "Генералният секретар похвали сръбските власти за решителната им стъпка в посока на прекратяване на безнаказаността за обвинените в сериозни нарушения на международното хуманитарно право по време на конфликта в бивша Югославия. Това е исторически момент за жертвите, които чакаха 13 години Караджич да бъде изправен на подсъдимата скамейка".
Кандидатът за президент на САЩ Джон Маккейн заяви: "Най накрая Караджич, чието управление бе белязано с ужасяващи зверства от ежедневни убийства до масовото убийство в Сребреница и обсадата на Сараево, ще може да получи правосъдието, което толкова систематично отказваше на босненците...
Гледаме напред към деня, когато всички обвинени във военни престъпления и по-конкретно Ратко Младич, ще отговарят за своите престъпления".
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар