Москва поддържа от 8 години тесни връзки с проруските сепаратисти, контролиращи района на Донбас в Източна Украйна, но официално отрича да е страна в техния въоръжен конфликт с украинските правителствени сили.
Президентът Владимир Путин каза пред Съвета за сигурност в понеделник, че Русия трябва да обмисли признаването на независимостта на самопровъзгласилите се Донецка народна република и Луганската народна република в Донбас като независими.
Това се случва на фона на нарастващите опасения на Запада, че Русия, която е събрала около 150 000 войници близо до границата с Украйна, е готова да нахлуе. Москва отрича всякакви подобни планове, но може да изпрати своите сили, за да подсигури отцепилите се региони, след когато признае тяхната независимост.
Руската Държавна дума, долната камара на парламента, вече поиска Путин да признае независимостта на двата региона, които в преобладаващата си част са рускоговорящи.
Висши служители, включително министърът на отбраната, също призоваха Путин да действа в понеделник. Ръководителят на Федералната служба за сигурност (ФСБ) каза, че ситуацията със сигурността в Донбас се влошава и около 70 000 души се били евакуирали от региона в Русия.
Как двете контролирани от сепаратистите области се сближаваха с Русия от началото на конфликта през 2014 г.
Руски паспорти
Бившият руски президент Дмитрий Медведев заяви в понеделник, че Москва е издала 800 000 руски паспорта на жителите на Донбас, откакто президентът Владимир Путин подписа такава заповед през април 2019 г. Тя им позволява да кандидатстват за гражданство по ускорена процедура.
Тогава Европейският съюз заяви, че мярката е атака срещу украинския суверенитет, а украинският президент Владимир Зеленски призова за повече санкции срещу Москва.
През май 2021 г. Зеленски определи инициативата на Москва като първа стъпка към анексирането на региона.
Финансова подкрепа
Бивш високопоставен служител от т.нар. Донецка народна република каза пред "Ройтерс" през 2016 г., че Русия директно финансира пенсиите и заплатите в публичния сектор в двата сепаратистки региона на Източна Украйна.
След избухването на войната Киев спря да плаща заплати в държавния сектор на хора с адресна регистрирация на живеещи в контролирани от сепаратистите райони. Голяма част от тежката индустрия, от която зависи доходите на Донбас, спря да работи.
Москва казва, че не финансира сепаратистки администрации.
Руски рубли и училище
И двата сепаратистки региона изоставиха украинската гривна в полза на руската рубла като техни официални валути.
Местните училища сега следват руската национална учебна програма, вместо тази, която се преподава в Украйна.
През 2021 г. Донецката народна република отбеляза Деня на Русия на 12 юни, който е национален празник в Русия в чест на обявяването на независимостта на Русия от Съветския съюз през 1990 г.
Търговски указ
В края на 2021 г. Путин нареди на руското правителство да премахне ограниченията върху износа и вноса на стоки между Русия и части от Донецка и Луганска области. Руските власти заявиха, че този ход е предназначен да компенсира икономическата блокада между тези региони и останалата част от Украйна.
Министерството на външните работи на Украйна заяви, че указът на Путин представлява "груба намеса във вътрешните работи на Украйна" и изпрати протест до руското външно министерство.
Подкрепа за управляващата партия
Единна Русия, управляващата партия, която подкрепя Путин, проведе кампания в Източна Украйна преди парламентарните избори през септември 2021 г.
Докато Киев определи инициативата като форма на "русификация", Москва каза, че няма нищо необичайно в това, че хората с двойно руско и украинско гражданство гласуват на руски избори.
Руският електорат в Донбас подкрепя преобладаващо управляващата партия.
COVID-ваксини
Местните власти в Донецк заявиха през януари 2021 г., че Русия е започнала да им доставя своята ваксина Sputnik V срещу COVID-19 въпреки забраната от Киев.
Украйна, която забранява използването на руския Sputnik V, заяви по това време, че е очаквала доставка на западни ваксини.
Руският фонд за преки инвестиции (RFIF), който предлага на пазара ваксината Sputnik V в чужбина, заяви, че не е доставял отцепилите се региони в Донецк или Луганск.
Референдум?
Зеленски заяви, че не изключва провеждането на референдум за бъдещия статут на разкъсаната от война Източна Украйна и полуостров Крим, анексиран от Русия през 2014 г.
Зеленски не каза кога и как може да се проведе такъв референдум.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза, че инициативата е единствено украинска вътрешна работа.
Дневник
Коментари
Добави коментар