Чешката република призовава държавите от ЕС, които са членове на Международната инвестиционна банка (IIB) и Международната банка за икономическо сътрудничество (IBEC), да напуснат институциите, идващи от съветската епоха, в които Русия е техният най-голям акционер.

Чешкото финансово министерство заяви в петък, че като част от действията за наказване на Русия за атаката й срещу Украйна, чехите ще ускорят планираното си напускане от IIB, която премести централата си в Будапеща от Москва през 2019 г., припомня "Ройтерс".

Министерството заяви, че обмисля да изпрати предизвестие в банките, което ще доведе до напускане след два до три месеца. "Ще призовем и други държави-членки от Европейския съюз да предприемат същия курс на действие", казаха от министерството.

В него се казва, че чешкото правителство не вижда икономически ползи от оставането в двете институции.

Напротив, ние сме убедени, че нашето участие в (банките) повдига въпроси за сигурността и политиката сред нашите западни съюзници, които трябва да бъдат премахнати и в контекста на настоящата руска инвазия в Украйна.

Чехия сигнализира, че може да напусне IBEC преди няколко години, но процесът не е завършен.

Преместването на IIB в Будапеща и предоставянето на дипломатически имунитет на руския персонал там предизвика загриженост сред американските сенатори.

Държавите-членки на IIB са България, Куба, Чехия, Унгария, Монголия, Румъния, Русия, Словакия и Виетнам, според уебсайта на банката. Тя имаше активи на стойност 1.9 милиарда евро (2.16 милиарда долара) към октомври 2021 г.

IBEC изброява България, Чехия, Монголия, Полша, Румъния, Русия, Словакия и Виетнам като членове и активи от 749 милиона евро към миналия септември.

България Международната инвестиционна банка е финансирала, според данните от сайта ѝ, проекти на "Хювефарма", "Приста Ойл", "Еврохолд", "Спарки Елтос" и др.

Дневник