Време е да бъдем единни, това е война." Думите изненадващо дойдоха в събота от Виктор Орбан, докато в Европа и САЩ бързо се увеличават коментарите, че е възможно скоро - може би още в събота - да бъде решено Русия да бъде изключена от SWIFT, международната система за комуникации и между хиляди банки и фнансови системи по света.
За да разсее всякакви съмнения как ще използва гласа си в ЕС, унгарският премиер каза на английски при визита на границата с Украйна: "Унгария даде ясно да се разбере, че подрепяме всички санкции, така че няма да блокираме нищо. Каквото се разберат премиерите в ЕС, ще го приемем и подрепим."
Италия заяви, че вече не е противник на такава драстична мярка, а според "Ройтерс" и Германия смекчава позицията си. Британският премиер Борис Джонсън каза малко преди полунощ българско време, че светът трябва да направи тази крачка и че все по-малко държави по света са против нея.
Върховният представител на Европейския съюз за външната политика Жозеп Борел каза, че решението за SWIFT може да се случи в "идните дни".
"Блумърг" спекулира, че драстичната санкция може да бъде обсъдена и одобрена на утрешната извънредна виртуална среща на външните министри на Европейския съюз, свикана тази вечер от Борел.
Не е ясно обаче кога би могло да бъде активирана тази "ядрена опция". Има допускания, че тя може да бъде задействана в случай, че Киев падне в ръцете на руснаците, но ще бъде обявена веднага като силно предупреждение армията на Владимир Путин да не превзема украинската столица.
Какво е SWIFT
SWIFT е съкращение на Society of Worldwide Interbank Financial Telecommunication. Това е базирано в Белгия сдружение на около 11 хиляди финансови институции по света (банки, дружества за управлени на активи, дилъри на ценни книжа и валутне борси), основано през 1973 г. Неговата сигурна система за трансгранични съобщения между институции позволява извършването на плащания с помощта на стандартизирани кодове (Bank Identifier Code или BIC от 8 или 11 знака), "присъждани" на всяка от тези институции. Преди превод се изпраща SWIFT съобщение и парите се превеждат, само ако имапотвърждение в системата от получателя. През миналата година през защитената SWIFT система са преминавали средно по 42 милиона съобщения всеки ден.
Русия разполага с алтернатива - Системата за предаване на финансови съобщения (СПФС). Тя малко се отличава от SWIFT и работи от 2016 г. с включени над 400 банки в Русия. Идеята е при изключване на страната от SWIFT те да преминат плавно към СПФС за вътрешнобанкови и междубанкови съобщения. Тя е отворена за чуждестранни участници - и банки, и юридически лица, но от това са се възползвали само единици.
Иначе казано, тази СПФС е изклчтелно за използване вътре в Русия (банките там и в момента са на SWIFT за вътрешни операции) и не може да замени SWIFT за междунродни плащания, дори те да са в криптовалути. На този етап се смята, че създаване на равна по мащаби и географски обхват алтернатива на белгйската система, е нереалистично.
Германия промени позицията си в събота относно налагането на ограничения за достъпа на Русия до SWIFT, присъединявайки се към други западни сили в подкрепа на по-строги санкции.
"Ние работим спешно върху това как да ограничим съпътстващите щети от отделянето на SWIFT по такъв начин, че да бъдат засегнати правилните хора. Това, от което се нуждаем, е целенасочено и функционално ограничаване на SWIFT", заявиха министърът на външните работи на Германия Аналена Бербок и министърът на икономиката Роберт Хабек.
Германия, която има най-големите търговски потоци с Русия в ЕС, не беше склонна да се присъедини към отрязването на Русия от основната световна мрежа за международни разплащания, заявявайки, че първо трябва да прецени икономическите последици от подобен ход, припомня "Ройтерс".
Промяната на мнението на Берлин идва в момент, когато руските сили продължиха да нанасят удари по Киев и други градове с артилерия и крилати ракети. Кампанията на Кремъл изпрати над 100 хиляди украинци да бягат на запад към Европейския съюз, задръствайки главни магистрали и железопътни линии.
Този ход ще удари руската търговия и ще затрудни руските компании да правят бизнес. Но ще има последици и за бизнеса в Европа. Въпросът е, че щетите от това биха били неизмеримо по-малки в сравнение с преливането на военен конфликт извън границите на Украйна.
В събота се появиха съобщения, че ОССЕ ще изтегли наблюдателите си от Молдова. Това се тълкува кат орастяща вероятност Путин да активира армията си в Приднестровието, което граничи с Украйна. Така ще се разшири още повече на запад фронтът на атака срещу украинските сили.
По-рано в събота Италия, другият член на Европейския съюз, който изрази резерви относно предприемането на подобна стъпка, заяви, че ще подкрепи прекъсването на връзката на Русия от платежната система.
Гърция също се присъедини към линията на ЕС относно SWIFT.
Петър Карабоев/Дневник
Коментари
белгийското германче
Шайзе! Таман направихме заводи на Мерцедес и моторни масла в Русия, таман и те да ни свържат аха-аха директно с техния газопровод, и ... ся сиеба мамата положението. Започват да действат и доста подводни течения. Който не може да плува, гълта вода. Да видим.
Шуменец
Германия има много грехове за двойствената си и беззъба политика, водена от Мис Пиги Меркел. През цялото време се търгуваха с ПУ, до последно чакаха накъде ще тръгне огъня, който 8 г. ПУ разпалва в Донбас и Украйна.