Съветът за сигурност на ООН призова за необичайно специално заседание на Общото събрание на ООН - където са представени всички държави - заради руската война в Украйна.

Това е резултат от усилията да бъде изолирана Москва след инвазията. Тъй като вотът беше процедурен, ветото на Русия не действаше и бяха достатъчни 11 гласа "за" в 15-членния съвет. Русия гласува с "не", но въпреки правото си на вето по принцип (като постоянен член на Съвета) нямаше как да блокира. Китай, Индия и Обединените арабски емирства се въздържаха.

В Общото събрание никой няма право на вето - документите се приемат с мнозинство. Там САЩ могат да се възползват от процедурна хватка, приложение през 1950 г. за заобикаляне на съветското вето за Корейската война: т. нар. резолюция "Обединени за мира" (U4P). Според резолюцията, за да се събере извънредна среща на ОС, е достатъчно тя да бъде поискана с мнозинство в Съвета за сигурност, защото вотът е от процедурно естество. Това заобикаля ветото, на което имат право петте постоянни членки на Съвета за сигурност - Русия, Франция, Великобритания, Съединените щати и Китай.

Резолюциите на Общото събрание са необвързващи, но носят политическа тежест. САЩ и съюзниците виждат възможност Русия да изглежда изолирана в ООН. Целта ще е да се надгради резултатът от 100 държави, гласували срещу анексията на Крим в събранието през март 2014 г. и така обявили референдума, който Москва твърди, че се е състоял, за невалиден.

От 1950 г. досега са свикани едва 10 такива извънредни заседания.

Дневник