Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) не е направило нито една стъпка да сезира съда за инхаус договорите в пътното строителство от времето на кабинета на Бойко Борисов. От това се оплака вътрешният министър Бойко Рашков пред Би Ти Ви. Той подчерта, че е нужно договорите да бъдат проверени внимателно от съда и ако се окаже, че са законосъобразни, тогава държавата да се разплати със строителните фирми.

Парите за пътища станаха една от причините, довела до края на четворната коалиция, след като Станислав Трифонов изтегли от правителството министрите на "Има такъв народ". Проблемът, описан както от премиера Кирил Петков и други представители на "Продължаваме промяната", така и от регионалния министър в оставка Гроздан Караджов, който е от квотата на "Има такъв народ", е за малко под 4 млрд. лв. допълнително към Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) с актуализацията на бюджета и как да бъдат похарчени те.

"Строителният пазар у нас е завзет от тези фирми (бел. ред. с инхаус договорите). Няма други фирми в момента и единствената възможност е тези 4 млрд. лева е да се изсипят отново към тях, а няма гаранция, че схемата "Борисов" няма да се повтори отново", обясни притесненията си Рашков.

Той коментира и издигнатата му от премиера Кирил Петков кандидатура за председател на Комисия за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ). Вътрешният министър не потвърди, че ще приеме предложението, като добави, че първо трябва да се задвижи процедурата, "а не само да слушаме намерения". Той определи като предизвикателство евентуалното заемане на поста. Отговори и на нападките на някои депутати от "Има такъв народ", които твърдят, че Кирил Петков им е казал, че ще го премести начело на антикорупционната комисия, защото е възрастен и няма да успее да се справи с реформата в МВР.

"Реформата е приключена на 98%. Преструктурирали сме основни звена. Не е вярно, че трябва да бъдат освободени 7 хил. души. За около 6 месеца сме освободили 2 хил. души, като повечето от тях са надхвърлили пенсионната възраст. Предстои да освободим още толкова", заяви Рашков.

Вътрешният министър даде и подробности и за случая с малкия самолет "Бийчкрафт", който без одобрен летателен план премина през няколко европейски държави и в крайна сметка кацна в България. Машината през цялото време е била ескортирана от изтребители на военновъздушните сили на страните, през които премина.

Рашков обясни, че самолетът е излетял от Литва. Кацнал е в Унгария да зареди, където местната полиция се е опитала да провери пътниците. Те обаче не се подчинили и бързо излетяли в неизвестна посока. След това отново кацнал да презареди, този път във Видинско, и най-накрая е кацнал около Търговище. Все още се издирват пътувалите на самолета.

Дневник