Общественото мнение в България е разделено почти наполовина по темата със свалянето на правителството на Кирил Петков с вот на недоверие миналата сряда, 22 юни. Това показва експресен телефонен сондаж направен от "Галъп" сред представителна извадка от 800 души, проведен между 23 и 25 юни.
Изводите на социологическата агенция сочат, че сред първоначалните реакции към политическия катаклизъм преобладава с малко симпатията към правителството на Петков. Тя личи и в одобрение към бившия председател на Народното събрание Никола Минчев, също свален с гласовете на т. нар. "нова опозиция" от поста си.
Измереното одобрението към Никола Минчев е 39%, докато неодобрението към него е по-ниско - 31.6%. Неутрална позиция към бившия председател на Народното събрание са изразили 19.8% от анкетираните, а останалите се колебаят.
Според "Галъп" надделяват очакванията отново "Продължаваме промяната" да състави правителство в рамките на този парламент - 40.3%, а кабинет с мандат на ГЕРБ предвиждат 18.2%. Като цяло по-голяма част от анкетираните - 57.9% изразяват надежда да се състави правителство в мандата на 47-ото Народно събрание срещу 40.6%, които искат избори.
Друго заключение от сондажа е, че вината за падането на властта се вижда главно в грешки на самата власт, а обяснения, свързани с различни задкулисни планове не са получили широко разпространение.
Мнението, че правителството носи собствена политическа вина за падането си (65.2% съгласни срещу 33.6% несъгласни) надделява срещу обяснения от типа "имаше преврат от страна на мафията" (41.6% съгласни, но 51% несъгласни), "свали го Русия" (19.5% съгласни срещу 72.7% несъгласни) и т.н.
"Френското" предложение по проблема със Северна Македония не е успяло да убеди обществото, че интересите на България са спазени, въпреки подкрепата, която получи от по-широки политически кръгове. 25% смятат, че то е отчело в достатъчна степен българските интереси, но едно доста сериозно мнозинство от 59.5% смята, че те не са защитени. Останалите се колебаят.
Дневник
Коментари
Анонимен
Половината от българите в чужбина сигурно,защото ту виждаме ,че не могат да се справят с управлението + лъжите им!
Анонимен
Всички българи не одобряват дереджето, до което ни докара правителството на просто Киро. Всичко от там нататък е следствие на некадърността им. Никой не одобрява да му вдигнат хляба два пъти, а да работи на същата заплата.
До гербавия тъп@к
Правителството ли вдигна цената на хляба,бе тъп@к?!?Ти прост ли си или се правиш на такъв?! Обръчите от фирми на мафията ГЕРБ и ДПС вдигат всичко и обвиняват после правителството!Хайде сега да видим,ще стане ли бензина 2 лева и газа под лев , както ги лъга Пеевски на митинга!
Българина
До предния:
Най-малкото по време на президент Радев, Кирето и Корни и Ицето хляба стана от 1лв на 3лв.
И не пълнят и една дупка по пътищата уродите, трошим си колите само.
Кире - друм!!!