Китайски учени откриха геоложка аномалия в най-големия и стар кратер на Луната, който се намира в района Ейткен на Южния полюс на обратната й страна, предаде "Синхуа", цитирана от БТА.

Специалистите от университета в Шандун са установили във вътрешността наличие на необичайно голямо количество от минерал, който обикновено се намира в повърхностния слой.

Изследването се основава на данни, получени от китайската сонда "Чанъе-4", която беше изстреляна на 8 декември 2018 г. и по-късно кацна в района Ейткен.

Специалистите са направили модел на минералния състав, показващ връзката между основните компоненти на Луната: плагиоклаз, пироксен и оливин. Според него лунната кора, горният слой на естествения спътник на Земята, е образувана от плагиоклаз, а под нея е мантията, съставена от по-тежкия пироксен и оливин. Това означава, че наличието на плагиоклаз може да се използва за разграничаване между скали, произхождащи от кората и такива от мантията.

Според учените откритият в мантията плагиоклаз може да е останал след първоначален удар на Луната с космически обект, довел до образуването на кратера. Възможно е също да се е озовал там и в резултат на други сблъсъци, се казва още в статията на китайските специалисти, публикувана в изданието "Астрофизикал джърнъл летърс".

Дневник