Масово двойки по Български и Икономика в ШУ
47% от явилите се на тест по Български за прием в бакалавърските специалности на Шуменския университет "Епископ Константин Преславски" са изкарали двойки. “Слаб 2” имат и 45% от тези, които са решавали теста по Икономика. Това сочи статистиката от редовната кандидатстуденстка сесия, изнесена на сайта на ВУЗ-а два дни след последния изпит.
По Български език и литература са скъсани 192-ма души от общо 408. Освен, че никой няма шестица, най-високата оценка по предмета е Мн.Добър 4,75, получена от петима. Други петима са се престрашили да се явят на тема по Български, но са сгрешили – 4 двойки.
На най-масовият изпит, този по География, има цели 197 слаби оценки, но на фона на явилите се 715 души процентът е само 27.
Младежите са се представили добре по Математика. Само един от 192-та кандидати е изкарал двойка. Кандидат-студентите са получили най-противоречиви оценки на теста по Свят и личност. От общо 222-ма, явили се на него, 81 имат шестици и също толкова - двойки. Слаби оценки липсват по предметите, за които няма особен наплив – Музика, Рисуване, Физика, Теология, Немски, Руски и Френски.
Първото класиране ще бъде обявено на 7 август. Тази година в бакалавърските специалности на ШУ ще бъдат приети 1502 първокурсници.
ШУМ.БГ
709
14
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Анонимен
А твоята изява господине, пишещ си имената с малки букви?
местен шуменец
Колеги, като ви чета коментарите става ми смешно. Не
знаете ли, че повечето кандидат - студенти просто
искат да избягат било то от родното си село или град,
само и само да покажат, че им се учи и имат някаква реална амбиция за това. Но на практика не е така. Просто по вечето кандидати се записват и после каквото стане на самия кандидат - студентски изпит. Много от тях минават като на магия, дори те не си повярват, че са издържали изпита. Е, разбира се има
и такива, които много сериозно се подготвят в това няма спор. Чисто и просто кандидатстват и каквото сабя покаже, както вече го споменах по горе за многото кандидати. Еми, после какво става? - половината от тях не завършват по ред причини: отказват се, прекъсват обучението си, женят се, забременяват, раждат деца, постоянно ги късат на изпити, повтарят курса, има дори вечни студенти - така, че предпоставките са мното. Но може би предварителната нагласа не всеки кандидат за хубавия студентски живот по някакъв начин ги надъхва да се пробват. А много от тях предварително си получават информацията още когато са в средните училища, за това колко е хубав живота на един студент. Да но след като завършат тези, които наистина успеят, идва и най - голямото разочорование в живота, това че не могат да се реализират по специалноста, която са завършили. Това е действителността в България - истината за младото ни поколение, независимо от кава религия, вяра, етнос, пол, политическа принадлежност и т.н. е то. Може би много малък порцент от успешно завършилите успяват да пробият в живота с дипломата в ръка. Това всичко е от мои лични наблюдения от близо 10 години насам. Много жалка картина. Но, нали трябва и самите университети да се издържат иначе трябва да се закриват, така че това ще продължи и в бъдеще, преди 10 години беще така, така ще бъде и за напред. Който може нека да успее в живота, но да помогне и на други да успеят, а да не мисли само за се бе си. Така може би нещата донякъде ще се оправят, скъпи ми студенти. Отанете със здраве и се пробвайте пак, винаги има поправителен изпит, такива са законите на образованието.
За сведение...
За сведение на пишещите под тази "новина", от кандидатстуденти знам, че тестът по български език в ШУ бил по-труден и от Пловдив, даже и от Варна, а в някои моменти - и от УНСС...
Ало, Ало
Защо се мъчите да вдигнете тотално сринатия имидж на ШУ? Не са страшни тестовете по БЕЛ! Страшни са кандидат-студентите! Който не иска да копа на село или да се омъжи на 18 г., кандидатства в ШУ. Няколко пъти се опитах да кажа пред ръководството на ШУ, че абсолвентите им от специалност БФ са тотално неграмотни, но не искат дори да ме чуят. Тяхна работа! От учители, завършили ШУ през последните 10 -15 г., градът си пати и ще си пати. Висшистите им са абсолютно неграмотни. Дайте на т. нар. "филолози" да решат един елементарен тест и ще се убедите!
Анонимен
Ха-ха-ха! Чак сега влизам тук и чета какво - дрън-дрън-дрън!!! Откога ръководството на ШУ се занимава с професионалната грамотност на студентите от Българска филология? Не беше ли тази специалност под компетентните грижи на факултета по хуманитарни науки с най-многото професори и големи доктори?