Петте най-големи икономики в Европейския съюз заявиха в петък, че ще въведат глобален минимален корпоративен данък през следващата година чрез "всички възможни законови средства", ако Унгария не се откаже от ветото си върху общо решение.
Унгария блокира приемането на минимален корпоративен данък от 15% в последния момент през юни, проваляйки включването на ЕС в глобалното споразумение.
"Ако не бъде постигнато единодушие през следващите седмици, нашите правителства са напълно решени да изпълнят ангажимента си", заявиха в съвместно изявление финансовите министри на Германия, Франция, Италия, Испания и Нидерландия.
"Готови сме да приложим глобалното минимално ефективно данъчно облагане през 2023 г. с всички възможни законови средства", добавят те в изявлението, публикувано в кулоарите на неформалния съвет на европейските финансови министри в Прага в петък.
Те не уточниха каква форма може да приеме това, но според френски източници ще се използва законовата възможност за засилено сътрудничество, която изисква поне 10 държави да се обединят около определена политика, за да започне тя да се прилага от тях. По подобен начин в момента действа европейската прокуратура, в която участват 22 от 27-те еврочленки.
Данъкът може да се добави и на национално ниво от заинтересованите да участват държави.
"Данъчната справедливост е приоритет за ЕС", каза френският финансов министър Бруно Льо Мер, добавяйки, че реформата ще бъде приложена през следващата година "или на европейско ниво, или на национално ниво".
Унгария твърди, че одобрението на плана може да навреди на европейската икономика, но някои европейски източници на Ройтерс са убедени, че Будапеща се опитва чрез ветото да окаже натиск на Брюксел да одобри плана й за възстановяване - единственият, който още не е получил зелена светлина от Европейската комисия.
Минималният корпоративен данък е вторият от двустълбовата сделка, постигната миналата година между близо 140 държави за пренаписване на правилата за трансгранично данъчно облагане, за да се отчете по-добре как големите интернет компании могат да регистрират печалби в страни с ниски данъци.
Министрите заявиха, че са "напълно ангажирани" да завършат работата по първия стълб, за по-добро преразпределение на данъчните права между правителствата, с цел подписване на многостранна конвенция до средата на 2023 г., добавя Ройтерс.
Дневник
Коментари
Добави коментар