Новата газова връзка между България и Гърция получи Акт 16. Всички необходими документи бяха събрани в последните дни с помощта на държавата и подадени към ДНСК.
Има издадено разрешение за ползване на газовата връзка с Гърция, обяви на брифинг служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков.
Министърът напомни, че служебният кабинет е започнал разговори с изпълнителя - гръцката фирма "Авакс" още от първия си ден. Похвали се, че кабинетът е успял да компенсира всичките, макар и минимални забавяния, както и да направи така, че строителят да може да завърши обекта. "Помогнахме изключително много за съставяне на цялата документация. Вече си отдъхваме и от 1 октомври той ще може да бъде пуснат в експлоатация без нарушение на никакви норми."
Шишков подчерта, че издаденото разрешение за ползване на интерконектора е огромен успех за служебния кабинет и не е плод на документални компромиси.
По-рано председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов каза, че след излизането на Акт 16 още на следващия ден ще бъде изготвен съответният доклад и в петък КЕВР има готовност да обсъди и финалните решения, които са необходими, за да може на 1 октомври, събота, интерконекторът да бъде открит официално.
Директорът на "Булгаргаз" Деница Златева изрази благодарност към КЕВР и служебното правителство за направеното за успешен старт на интерконектора на 1 октомври. Тя потвърди, че пускането в експлоатация на новата газова връзка с Гърция ще понижи цената на синьото гориво у нас. Видно е и от цената, която заявяваме (с над 30% по-ниска за октомври) какъв е ефектът върху бизнеса и върху потребителите, каза Златева.
Официалното откриване на газовата връзка ще се състои в НДК в събота. Президентът Румен Радев е поканил на церемонията президентите на Сърбия, Република Северна Македония и Азербайджан - Александър Вучич, Стево Пендаровски и Илхам Алиев и премиерите на Гърция и Румъния - Кириакос Мицотакис и Николае Чука.
На събитието ще присъства и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Работата на газопровода ще започне с природен газ от Азербайджан, но от края на 2023 г. по него ще се пренасят и значителни количества от терминала за втечнен природен газ в Александруполис, изграждането на който официално започна през май.
Газовата връзка започва работа с общ капацитет от 3 млрд. куб. метра годишно. Около половината - 1,57 млрд. куб. метра, вече са резервирани по дългосрочни споразумения, достигащи до 25 години. Останалият наличен капацитет ще бъде предлаган чрез търгове на две от водещите платформи за резервация на капацитет - PRISMA и RBP. Всички търгове ще се провеждат съгласно Тръжния календар на Европейската мрежа на операторите на преносни системи.
Интерконекторът, чийто оператор е "Ай Си Джи Би" АД (ICGB), има обща дължина 182 км и е нов маршрут за внос на газ в България. Общата стойност на газопровода е над 240 млн. евро, от които Европейската комисия предостави безвъзмездно за предпроектни проучвания през 2010 г. 45 млн. евро и още 35 млн. евро по оперативна програма на България. Европейската инвестиционна банка кредитира строителството със 110 млн. евро.
Дир.бг
Коментари
Анонимен
Забравили са да поканят Бойко.Все пак човекът десеттина години строи този конектор.Как може да са такива неблагодарници.Тиквата ще се обиди.Язък.
Анонимен
До тиквата по-горе! Не се притеснявай!
Анонимен
Притеснително е.Този Бай Ганьо се е наточил пак да управлявя."Аз съм прост и ВИЕ сте прости-затова се разбираме".Така определя българите Тиквата.