Както е известно Китай направи всичко за Олимпийските игри. Усилията й за почистване на замърсеното небе в Пекин се оказаха гигантски.
Затворени бяха стотина заводи и близо два милиона автомобила бяха отклонени от улиците на Пекин за да може въздухът да бъде по-чист и през последните почивни дни през мътното небе се появиха сини ленти. Това според учените са най-сериозните опити направени от страна на управляващите за по-качествен въздух. "Това преди никога не е правено. Съмнявам се, че ще се повтори", казва Верабадран Раманатан, експерт от калифорнийския университет за атмосферата. Той участва в международен изследователски проект, който следи замърсяването в Пекин по време и след Олимпийските игри. За тази цел ще се използват летателни апарати с дистанционно управление и сателитни данни, които ще отчитат терена. Раманатан е един от десетте световни учени, които наблюдават как замърсяването пътува от континент на континент, като вземат проби и проверяват, как мръсния въздух влияе на сърдечносъдовата дейност.
Мръсният въздух от Китай пробива до Корея, а стига и до Калифорния. Ако се окаже, че усилията на Китай дават резултати, тогава и останалите страни ще може да приложат подобни действия. Дали небето на Пекин ще остане чисто по време на Олимпийските игри остава да се види. Заводите са затворени и е въведено ограничение от 20 юли. От тогава степента на замърсеност е падала и се е увеличавала независимо от това, че "има общ спад". През последните две седмици имаше четири дни, в които не бяха изпълнени стандартите за качествен въздух. През тези дни Пекин бе притиснат от горещина като от парник, а гъстата сивкава мъгла направи от сградите силуети. Силния вятър и дъжд помогнаха да се намали голямото количество смог и дадоха на жителите на Пекин рядката възможност през почивните дни да видят слънце в синьото небе. Нивото на замърсеност на въздуха падна на ниво, което Световна здравна организация счита за здравословно.
От изследователска гледна точка експериментът на Китай да подсигури синьо небе за Олимпийските игри предизвика голям интерес сред учените, казва професорът по химия и токсикология от университета в Орегон Стейси Симонич. "Това е гигантски експеримент на учените за замърсения въздух. Китайците приеха това нещо много сериозно", казва още Симонич, която сътрудничи с професорите от университета в Пекин. Независимо от това, че и Лос Анджелис и Атланта работиха за подобряване на качеството на въздуха по време на своите Олимпиади нито един от тези два града имаха такива трудности като китайската столица," казва Симонич. /Бета
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар