Съветът за сигурност на ООН се събра на съвещание в Ню Йорк, за да обсъди проект за резолюция, призоваваща към незабавно спиране на огъня между Грузия и Русия, подготвена от западни дипломати в ООН.
Американските и европейските членове на СС са съгласни с текста, който е представен пред 15-те членове, посочи дипломат, пожелал анонимност. Те трябва да изслушат доклада на зам. генералния секретар на ООН, който отговаря за мироопазващите дейности Едмон Мюле, за конфликта между Грузия и Русия. Докато руските сили продължават настъплението си на грузинска територия, американски и европейски експерти се събраха при закрити врати, за да доизготвят проекта за резолюция, основан на мирен план в три точки на френския министър на външните работи Бернар Кушнер. Френският план призовава към незабавно спиране на враждебните действия, към пълно спазване на суверенитета и териториалната цялост на Грузия и към възстатновяване на същестуващата ситуация преди изпращането на грузински части миналата седмица в сепаратисткия анклав Южна Осетия. /АФП
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
PATRIOTA
Четейки напоследък във форумите мнението на българи относно войната Русия Грузия, виждам много глупави оценки за ситуацията. Българинът е престанал да гледа на света със очите на малка държава, която винаги в своята история е била уязвима, и нейната съдба се е решавала от Великите сили. Случая с Грузия е единтичен. Истината обаче е, че по повечето от тези проблеми натискът се оказва от Русия, а не от Запада или малка Грузия. Русия беше тази, която отправи предизвикателство в Косово - място, където Москва няма никакви различими интереси отвъд изразената панславянска солидарност. Русия беше тази, която реши да превърне незначително разполагане на няколко отбранителни ракети-прехващачи в Полша, които по никакъв начин не могат да се използват срещу огромния ракетен арсенал на Русия, в значима геополитическа конфронтация.
И Русия беше тази, която предизвика война срещу Грузия, като насърчи южноосетинските бунтовници да увеличат натиска над Тбилиси и да отправят искания, които никой грузински лидер не би могъл да приеме.
Ако Саакашвили не беше паднал в капана на Путин този път, нещо друго щеше в крайна сметка да предизвика конфликта.
Дипломати в Европа и Вашингтон смятат, че Саакашвили е допуснал грешка, като е изпратил войски в Южна Осетия миналата седмица. Може би.
Обаче истински огромната му грешка беше, че е президент на малка, до голяма степен демократична и твърде прозападна нация на границите на Путинова Русия.
Историците в бъдеще ще приемат 8 август 2008 г. като не по-малко значима дата от 9 ноември 1989, когато падна Берлинската стена.
Нападението на Русия над суверенна грузинска територия беляза официалното завръщане на историята до една надпревара между велики сили почти в стила на 19-и век, с яростните национализми, борбите за ресурси, сфери на влияние и територии и дори - макар и това да шокира усета ни от 21-ви век - употребата на военна сила за постигане на геополитически цели.
Чета че руските политици имали по-човешки лица а американските агресивни. Що за оценки в 21 век??? Отдавна вече не говорим за симпатии, а за интереси. Гледайки международните новинарски емисии можем да си дадем сметка, че не трябва да
им гледаме лицата на Лавров или на руския представител в НАТО - добре обучени кагебешници. Нищо повече, мисля че всеки здравомислещ човек на тази земя му е ясно, че руснаците не страдат от конфликта в Южна Осетия, просто защитават по странен начин своите интереси там. ПОГЛЕДАЙТЕ МАЛКО телевизия ВЕСТИ да видите как се манипулира общественото мнение професионално стил КГБ. Какво защитава цялата 58 армия на 30 км от Тбилиси? Цяла армия миротворци? Глупости! Имперските интереси на Русия в 21 век нямат почва. А американските външни министри и министри на отбраната не могат да се държат приятелски, когато е минирана цялата Грузинска територия и са вкарани ракети СС 21 насочени към Тбилиси. Все пак България е част от междунадните организации и трябва да бъдеме достатъчно грамотни като опитваме да даваме мнение с това, което се случва в света и още повече в една християнска държава, каквато е Грузия. Нека само за момент да си представим че част от Северна България има сепаратистки настроения подклаждани от външини наши съседи. Как би реагирал всеки от нас???? И представете си ако това продължава вече 19 години??? дали ще сме съгласни да дадеме част от наша територия за да не гледаме на политиците на съседите си "нормалните" физиономии. Сигурно е че не! Бихме пазили всяка шепа от своята територия. Или може би НЕ? Факт е обаче, че Грузия, застана като един за всяка педя от своята територия, и опозиция, и народ и армия и полиция и етнически групи - като един, застанаха зад националните си интереси. Да си помислим кога в нашата история сме отстоявали нашите национални интереси без вътрешни конфликти, Аз поне не си спомням за такова време. Истината винаги има две лица, а по време на война тя е една - тази на победителя. Само че в случая Грузия Русия не е ясно още кой е победителя!
А иначе по преданни братя от грузинци, руснаци нямали никога! Обаче всички видяхме как се отнася “Голям руски брат” към братски православни народи!!!