Правят трети извънреден изпит в ШУ
Допълнителен трети кандидатстудентски изпит организира Шуменският университет „Епископ Константин Преславски“. Така от ВУЗ-а се надяват да попълнят останалите свободни места в специалностите Математика и Химия. Документи ще се приемат всеки работен ден до 24 септември, а изпитът е на 26 септември.
И след трето класиране не бяха запълнени курсовете по Теология, Математика, Физика, Химия и Астрономия. "Към момента има 10 свободни места за специалност Математика и 7 в специалност Химия", каза за ШУМ.БГ прессекретарят на висшето училище Дора Кабакчиева.
Шуменският Униветситет прибягва за първи път до провеждане на трети извънреден изпит. Причината е завишената бройка за прием на първокурсници през тази година с 260.
ШУМ.БГ
4453
71
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
до гладните
Като сте толкова осведомени какво е правил Енчев и с какви средства е разполагал неправомерно, защо не се обърнете към компетентните институции ,а пишете анонимно ?Да не излезе накрая така ,че и някои от пишещите да са се облажили от университетски средства.Намирисва ни на злобарство и клевета.
до анонимния
Полемиката била тъпичка ,а да пишете и клеветите колегите си не е ли страхотно тъпо?
От форумите
Pецептата ако искате да правите силен университет е същата каквато е и ако искате да правите силен футболен отбор - отделяте достатачно пари, наемате добър треньор (ректор), привличате качествени играчи (професори/асистенти). Като има качествен отбор, на мачовете идва и публика (студенти), които си купуват билети (плащат университетски такси). Просто и ясно, но не и за българското Министерство на Образованието.
Като стана дума за пари - един качествен европейски университет има годишен бюджет от поне 200 милиона евро. Като вземем предвид, че правителството се чуди как да употреби милиардите от излишъка вместо да купува корвети, които ги има само на чертеж, може да даде тези пари за модернизация на българските ВУЗ-ове. Но нека не забравят, че както във футбола е нужен качествен треньор, така и на един ВУЗ му е необходим качествен ректор. В България може би има добри футболни треньори, но няма добри ректори. А добър ректор е не просто някой, който е управлявал университет, а някой, който е управлявал ДОБЪР университет. Затова ректори трябва да се наемат отвън.
защо?
Защо пишещите тук зложелатели сега мълчат като се разбра че и в Софийския университет има доста незаети места и то в много специалности? И там ли е виновно ректорското ръководство? Какви некадърни ръководства има и във ВТУ и в ЮЗУ? Никой не може да достигне "великото" и неповторимо управление на тандема ДД-ДЕ-ММ-АД, нали? Тогава още от първо класиране всички места бяха "заети" защото тогава ШУ беше "водещ" униеверситет от световен мащаб. Какво говоря - и във вселената нямаше равен на него.А какво е сега - в цяла България университетите са селски и ръководствата им са тъпи. А откъде ще внасяме ректори? От Занзибар ли? Или от някоя планета човекоядци? Добре ще си похапнат - в ШУ има бая тлъстички бивши величия.
Всички сме зе Загреб
Масови арести на корумпирани университетски преподаватели в Хърватия
Хърватската полиция съобщи, че е извършила широкомащабна акция срещу корупцията в университетските среди, в рамките на която са разпитани десетки души и са задържани 21 професори от Загребския университет, съобщиха хърватските медии.
Заподозрените, които били наблюдавани от полицията в продължение на една година, са обвинени във взимане на подкупи, за да дадат положителна оценка за взимане на изпити или са служили като посредници, съобщи прокурорът на Хърватия Младен Баич.
Баич разказа за една добре организирана система за взимане на подкупи от преподаватели при взимане на изпити и при намеса в полза на млади хора, желаещи да бъдат приети във факултетите.
Взимането на изпит "струва" между 400 и 2000 евро, а цената на приемането във факултет достига до 9000 евро, съобщи прокурорът.
анонимен
ДОКАТО бивши партийни секретари и видни комсомолци са на ключови ръководни места в Университетите ще се шири корупция и купуване на изпити, дипломи и титли....само в България се нагледахме на организирани избори за ректори и добре платени ( купени) достойнства на академични преподаватели. Да са живи и здрави в Деня на независимостта и ...???
до анонимния
Не ги ли прочистихте преди години с така наречения "лустрационен"закон- това "велико" творение на "демократичната" ви мисъл?
Борислав Тошев
Въпросът за корупционните практики във висшите училища не е елементарен. Навсякъде по света тече процес на масовизация на висшето образование. Вместо обичайните 10-15% от завършилите средно образование сега към висшите училища се насочват 35-50% и дори повече от завършилите средно образование. Увеличава се броят на висшите училища и съответно расте броят на преподавателите в тях.
В условията на масовизация на висшето образование фазата на студентите и фазата на преподавателите се диспергира на две части - фаза на студентите и фаза на маргиналните студенти и фаза на преподавателите и фаза на маргиналните преподавателите. Маргиналните студенти са тези, които при нормални условия никога не биха станали студенти, най-малкото поради това, че нямат подготовка и интереси в областите, в които следват. Маргиналните преподаватели са тези, които при нормални условия никога не биха станали преподаватели, най-малкото поради това, че нямат идея за научна дейност, подготовка и вътрешна нагласа към научни изследвания. В интерфейса между фазата на маргиналните студенти и фазата на маргиналните преподаватели се ражда това уродливо явление, което назоваваме корупция в образованието.
Никакви специални мерки не могат да изкоренят това явление. Фазата на маргиналните студенти при сегашните условия не може да намалее. Но там, където фазата на маргиналните преподаватели отсъства, корупция във висшето образование няма. Тази фаза не може да се появи в институции, които се развиват на основата на традицията и приемствеността при пълно съблюдаване на университетската идея за единство между преподаване и научни изследвания. Въпросната фаза съществува там, където на висшето училище се гледа като на школа за подготовка на нови специалисти, а научна традиция не съществува или е била прекъсната по някакви причини, така че за научна приемственост не би могло да се говори. В такива институции няма научна среда и техните врати са широко отворени за случайни хора.
diona
За съжаление всички само си говорим без да се направи нещо.Затова ме е срам че уча в този университет,заради "преподаватели" като Свилен Райков,който мисли че е хванал Господ за шлифера.Срам и за вас ръководство и преподаватели,които търпите този цирк.Нямам думи да изкажа цялото си възмущение.