БСП - Първа, следва ГЕРБ, ДПС с рекорд, катастрофа за Стоянов, Костов и Софиянски
Първите прогнозни резултати са категорични – БСП успя да запази влиянието си и да събере 24% от гласовете на упражнилите правото си на вот.
ГЕРБ е на второто място с 22%, а партията на Ахмед Доган постигна абсолютен рекорд - 19%, въпреки специално въведения за изборите принцип на уседналост, който лиши голяма част от българските турци от право на вот. Атака е на четвъртата позиция с 13%. НДСВ влиза 6,5%. Резултатите за бившите десни лидери Петър Стоянов, Иван Костов и Стефан Софиянски са катастрофални. СДС стигна малко под прага за изпращане на евродепутати от 5,6% като събра малко 4,9 на сто. Партията на Костов получи доверието на 4,3, а ССД има малко под 1%.
Днешните избори са първите европейски избори за страната ни - пет месеца след присъединяването ни към ЕС. България ще изпрати 18 свои представители в Европейския парламент. В надпреварата участваха 14 партии и коалиции и двама независими кандидати. За първи път на тези евроизбори бе въведена и възможността за преференциално гласуване. То засяга партиите и коалициите, които имат повече от един кандидат в листата си. Преференцията се състои в правото на избирателя да отбележи със знак в едно от квадратчетата, поставено пред кандидатите, като предпочитание и да посочи ясно, че предпочита неговият глас да се брои за конкретния кандидат, независимо на кое място той е подреден в кандидатската листа. Отбелязването на преференция не е задължително, а зависи от волята на избирателя. За първи път е въведен т.нар. ценз за уседналост, според който имащите право на глас трябва поне 60 дни от последните 3 месеца преди вота да имат постоянен адрес на територията на страната и настоящ адрес в България или на друга страна, която е задължително член на ЕС. Новите членове на ЕП ще бъдат посрещнати в Парламента по време на откриването на пленарната сесия през юни. По принцип мандатът на членовете на ЕП е пет години, но мандатът на първите български евродепутати ще бъде само две години до следващите избори за Европейски парламент във всички 27 държави-членки през юни 2009 г.
Въпреки че България и Румъния, които се присъединиха към ЕС през 2007 г., все още не бяха провеждали европейски избори, членове на ЕП от двете страни заседават в Парламента от момента на присъединяването им. Българското Народно събрание избра 18 "временни" депутата на 20 декември 2006 г. Българските и румънските "временни" членове на ЕП бяха определени от националните си парламенти и повечето от тях бяха "наблюдатели" в ЕП от края на 2005 г. Повече от 20 години бяха необходими за въвеждането на всеобщо пряко избирателно право, което бе предвидено от Римския договор през 1957 г. Първите избори се състояха през 1979 г., а шестите – през 2004 г.
БГНЕС
113
1
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
lybopitko
тези прогнози за Шумен ли са?