Грузия преустановява за четири години преговорите за присъединяване към Европейския съюз заради "изнудване и манипулация" от страна на някои политици от блока, съобщи премиерът на страната Иракли Кобахидзе, цитиран от Асошиейтед прес и БТА.
Министър-председателят направи изявлението само часове след като беше преназначен на поста от депутатите от управляващата партия "Грузинска мечта", след оспорената ѝ от опозицията победа на парламентарните избори миналия месец, които станаха причина за протести и доведоха до бойкот на опозицията в парламента.
Същевременно в свое изявление управляваща партия съобщи, че Тбилиси ще преустанови преговорите за членство в Европейския съюз до 2028 г., като същевременно ще откаже бюджетни субсидии от Брюксел заради "серия обиди" от блока към Грузия, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
"Грузинска мечта" набеди ЕС, че използва перспективата за преговори за присъединяване, за да "изнудва" Тбилиси и да "организира революция в страната".
В резултат "ние решихме да не поставяме на дневен ред въпроса за започване на преговори с Европейския съюз до края на 2028 г. Отказваме ѝ всякаква бюджетна субсидия от Европейския съюз до края на 2028 г.", пише в изявлението.
По-рано, обръщайки се към депутатите, Кобахидзе представи програмата си, която включва желание за присъединяване към Европейския съюз до 2030 г., но при условие че ЕС "уважава националните интереси и традиционни ценности" на Грузия.
На изборите от 26 октомври се гледаше като на референдум за настроенията в страната за присъединяване към Европейския съюз. Опозицията смята, че вотът е бил манипулиран под влиянието на Русия, която се опитва да задържи Грузия в орбитата си, и обяви бойкот на парламента.
Президентът Саломе Зурабишвили, която се разграничи от правителството на "Грузинска мечта", обяви новия състав на законодателния орган за "противоконституционен", докато очаква решение от Конституционния съд по внесен от нея иск за анулиране на резултатите от парламентарните избори.
Според експертите по конституционно право нито едно гласуване в новия парламент не може да бъде валидно, докато не бъде разгледан искът на президента до Конституционния съд.
Един от авторите на грузинската конституция Вахтанг Хамаладзе каза, че "от правна гледна точка ръководител на правителство, одобрен от нелегитимен парламент, е също толкова нелегитимен", цитират думите му АФП и БТА.
Европейските наблюдатели на изборите казаха, че изборите са преминали в атмосфера на "разделение", белязана от подкупи, гласуване от едни и същи хора по повече от веднъж и физическо насилие.
По-рано ЕС обяви, че преговорите за присъединяване на Грузия към блока са фактически спрени заради отстъплението на страната в областта на демокрацията.
Грузия получи статут на страна кандидатка за членство в ЕС през декември 2023 г., но по-късно процесът на интеграция беше спрян от Европейската комисия поради приемането на закони, някои от които вдъхновени от аналогични, приети в Русия законови текстове.
В своя резолюция днес Европейският парламент порица "многобройните и тежки изборни нарушения" по време на изборите на 26 октомври.
В резолюцията се споменават "доказани случаи на сплашване, манипулиране на гласове" и се отхвърля "всяко признаване на резултатите" от тези избори, които са "проява на продължаващото отдалечаване от демокрацията" в Грузия. "Управляващата партия носи пълна отговорност" за това, се казва още в документа.
ЕП призовава Европейския съюз да наложи "персонални санкции" на грузинските лидери, включително на премиера Иракли Кобахидзе, кмета на Тбилиси и генерален секретар на партията "Грузинска мечта" Каха Каладзе и председателя на грузинския парламент Шалва Папуашвили.
В същото време ЕП изразява подкрепата си за президентката Саломе Зурабишвили и приветства нейните мерки "за връщане на страната на пътя на демокрацията".
Освен това евродепутатите призовават за "незабавно освобождаване по хуманитарни причини" на излежаващия присъда прозападен бивш президент Михаил Саакашвили.
В резолюцията се осъжда и посещението на унгарския премиер Виктор Орбан в края на октомври, което представлява "нарушение на позициите на ЕС". Орбан "не говори от името" на 27-те страни от ЕС, подчертават евродепутатите.
"Грузинска мечта" каза вчера, че е избрала бившия депутат Михаил Кавелашвили, който има редица антизападни изявления, за свой кандидат за президент на Грузия - длъжност, която има основно церемониална роля.
Кавелашвили трябва да замени на поста проевропейски настроената Саломе Зурабишвили, която често обвинява "Грузинска мечта" в умишлено проваляне на надеждите на Грузия за членство в ЕС.
Дир.бг
Коментари
Анонимен
Горд народ. Горда държава. И двете достойни за своя християнски символ. Браво!
Анонимен
Живял съм там.Познавам страната.Удавиха се в русофилия.
Анонимен
Как ли се чувстват европейскитеподлоги заплюти от грузинците право в лицето. Вероятно сексуално възбудени, но не и обидени, защото почти всички имат чест и достойнтво на каубойска уличница.
Анонимен
Взривове и пожари в Москва.Песен за душата ми.
Анонимен
Беше живял в Украйна, Русия, сега и в Грузия. Имали някъде, където да не си живял, бъркал киреч и мазал външни тоалетни?
Mind ill
Бил съм в Грузия, грузинците мразят Русия. 20% от територията на Грузия са окупирани от Русия.
2008г. имаше руско-грузинска война, за който не помни.
Грузинците наистина са горд народ и няма да забравят и няма да простят на Русия.
Анонимен
Руската подлога отново се прави на капацитет
Анонимен
Миндьо, миндьо, Грузия плю в лицето на ЕС, който искаше да я манипулира и използва срещу Русия. Това означава, че Грузия е независима и взема решения сама, а не че е със или че обича Русия. Едногънковият ти мозък не може да осъзнае това знам. Айде ходи да бачкаш на строежа и не се опитвай да мислиш.
Анонимен
Русофобчето си изтърва нервите от "стойностните " си коментари и изпатка