Хиляди италианци протестираха днес в рамките на обща стачка срещу проектобюджета на правителството на Джорджа Мелони, предвиждащ строги икономии, предаде Франс прес.

Трудно е да се определи мащаба на социалния протест, тъй като една мощна конфедерация се разграничи от стачката, а правителството наложи ограничения, посочва агенцията.

Макар че депозираното от синдикатите предизвестие беше за осемчасова стачка, времетраенето й беше намалено наполовина в транспортния сектор от ресорния министър Матео Салвини, както разрешава законът.

Общата италианска конфедерация на труда (CGIL), която е основната синдикална структура, и Италианският съюз на труда (UIL) призова членовете си да се мобилизират, за да поискат от правителството да внесе промени в проектобюджета за 2025 г., определян като "напълно неподходящ, за да разреши проблемите на страната".

Двата синдиката настояват за преразглеждане на заплатите и пенсиите, финансирането на сектора на здравеопазването, образованието, обществените услуги и промишлената политика.

Италия беше поставена в процедура за прекомерен дефицит от ЕС и е подложена на силен натиск да намали колосалния си държавен дълг.

Правителството на Джорджа Мелони се ангажира да доведе държавния дълг до 2,8 на сто от брутния вътрешен продукт (БВП) към 2026 г., което е под фиксирания от Европейския пакт за стабилност таван от 3 на сто.

Този ангажимент ще изисква значителни компромиси, намаляване на данъчните облекчения и бюджетни съкращения за редица министерства и държавни служби.

Италианската конфедерация на профсъюзите на трудещите се (CISL), втората по големина конфедерация в страната, отказа да участва в тази стачка, която беше определена от лидера на синдиката Луиджи Збара като "стерилен, демагогски и популистки" протест, тъй като проектобюджетът все още се обсъжда.

Осемчасовата стачка засегна много сектори - образование, промишленост, здравеопазване, пощенски услуги и правосъдие, както в държавния, така и в частния сектор.

Стачката в обществения транспорт (автобуси, метро и трамваи) се ограничи до четири часа и приключи по обяд.

Протестът засегна също въздушния транспорт и авиодиспечерите тази сутрин. Националният превозвач "ИТА Еъруейз" (ITA Airways) отмени 109 полета, от които 18 международни, а "Райънеър" (Ryanair) анулира "малък брой полети", но прикани пътниците да са на летището три часа по-рано.

Хиляди италианци протестираха по улиците на Рим, Милано, Неапол, Болоня и Палермо.

Железопътният транспорт не беше засегнат от стачката, тъй като служителите вече стачкуваха предходния уикенд, а законът забранява протестни действия  на по-малко от 12 дни в един и същи сектор.

БТА