Сградата на народно читалище „Добри Войников“ в Шумен, заедно с прилежащата му градина и паметника на Нанчо Попович, получиха статут на паметник на културата с национално значение с класификация на архитектурно-строителна и художествена недвижима културна ценност от Новото време.
До този момент читалището бе със статут на културна ценност, но от местно значение.
Решението за предоставяне на новия статут на сградата е взето от Специализирания експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности към Министерството на културата (МК) на 7 януари. То е подкрепено единодушно от всички присъствали 14 членове на експертния съвет.
Видео от заседанието бе качено на Ютюб канала на Министерството на културата.
С новия статут читалището ще получи предписание от МК за опазване на сградата и градината. То ще може да кандидатства по програми за финансиране за поддържане на сградата в добро състояние.
Сградата на НЧ „Добри Войников“ е строена от 1895 г. до 1898 г. по идеен проект на френския архитект Мерсие. За облицовка, корнизи и други архитектурни мотиви е използван местен камък, тухли от фабрика “Труд” – Русе, борови греди за биндери за покривната конструкция от Хераклия /М. Азия/, железни греди за подовите конструкции от Германия, а цветните глазирани тухли са от Виена. Художествената изработка на кулисите и завесата са дело на виенските художници Макс Хагендорф и Водиянски, състуденти на учителя по рисуване Иван Козаров, които прекарвали ваканцията си в Шумен.
Тържественото откриване на сградата става на 28 декември 1898 г. с представянето на пиесата “Иванко” от Васил Друмев. На 9 май 1899 г. е открит паметникът на Нанчо Попович, с което е завършен целият архитектурен замисъл на арх. Мерсие.
Припомняме, че заявление от кмета на Шумен и председателя на читалището за промяна на статута му бе подадено през април 2023 г.
Очаква се до дни министърът на културата да издаде и заповедта, с която НЧ „Добри Войников“ получава новия си статут.
ШУМ.БГ
Коментари
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
Администрацията на Читалището отдавна търсят пари за ремонт. Дори ме молиха и аз да им помогна пред властите. Но Л.Христов с Боянча само нагъваха пасти в сладкарницата на оборище и тази в мл.дом, която закриха.
Анонимен
Читалището си е много хубаво, но трябва да се разнообрази дейността му и да се отдели от партийната принадлежност.
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
А това не беше ли читалището, където червения глобус беше записала цялата си рода, заедно с дъщеря си и зет си живеещи в чужбина?
Анонимен
Защо не се зарадвате, че читалището получава такъв статут, а търсите с какво да окаляте хората, които постигнаха този успех за града? Анатоли Стоянов положи толкова усилия, за да се получи статутът, а Вие, вместо да го поздравите, започвате да оплювате и да намесвате партии и други глупости. Докато сме такива завистници, никога няма да просперираме ние, българите.
Вярвам
Поздравления, наистина за Шумен това е много добро дело, защото ще привлича и туристи от страната, а защо не и от чужбина.