На 3 февруари 2025 г. на три места в Шумен и кв. „Макак“ жителите на община Шумен ще могат да подават заявления за смяна на печките им с твърдо гориво с климатици. Всяко домакинство, физическо и юридическо лице ще може да кандидатства за безплатен климатик от висок клас, термопомпа или уред с пелетно гориво. Социално слабите ще могат да получат и малка фотоволтаична система.
Подмяната на старите отоплителни уреди на дърва и въглища с нови екологични е в рамките на проект „Подобряване на качеството на атмосферния въздух в община Шумен“, който се изпълнява по програма „Околна среда“ на ЕС и е на обща стойност 36 618 994 лв.
Стартът на реализацията на проекта бе даден днес с презентация и пресконференция в сградата на Община Шумен.
„Този проект ще доведе до повишаване на качеството на живот в общината, защото целта му е да се намали нивото на фини прахови частици, да се подобри въздухът, който дишаме, а това означава по-добро здраве и чистота за околната среда“, каза в началото на пресконференцията заместник-кметът по “Европейски политики, екология и туризъм” Даниела Русева. Кметът Христо Христов заяви, че администрацията ще направи всичко, за да може процедурата да е бърза и лесна за шуменци.
За да могат да кандидатстват за смяна на старата си печка с нов климатик или уред на пелети, физическите лица трябва да са собственици или съсобственици на имота (къща, апартамент), да притежават нотариален акт, имотът да е в регулация, да са платени местните данъци и такси. Юридическите лица трябва да са обявили съответния имот за жилище. За фотоволтаици ще могат да кандидатстват само енергийно слабите домакинства.
„За да получат нов климатик, хората трябва да си дадат печката на дърва или въглища, която пък ще бъде рециклирана“, обясни Даниела Русева. Тя допълни, че може да се кандидатства за до 3 отоплителни уреда или радиатора.
Очаква се по проекта да бъде сменено отоплението в 4 932 жилища във всички населени места в община Шумен, а в 88 домакинства да бъдат монтирани фотоволтаични системи за собствено потребление със съоръжения за локално съхранение на енергия.
Документи за кандидатстване могат да се подават от 3 февруари в Шумен на ул. „Съединение“ 71 ет. 2 офис 10 (сградата на РИОСВ), кв. „Гривица“, ул. „Генерал Гурко“ 32А, в кв. „Макак“ в Народно читалище „Просвета“.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Проблем са старите избушени, двойно бракувани талиги дето се карат по улиците. 95% от МПС-тата в област Шумен са пушещи барутници и само тровят въздуха. Не трябва да минават ГТП и трябва да бъдат спрени от движение ако искаме да дишаме чист въздух..
Анонимен
Не можеше ли заявленията да се подават в общината?
Анонимен
Всичко за мързеливите, който не. работи ще получи и фотоволтаична система от парите на тия дето работят
В Б.Българанов
трябва да чакаме с часове на една кална трева между 2 къщи на студено и течение, шефа им е много кисел, често няма Интернет, трябва да качваме едно външно стълбище. Всеки ден стават големи скандали със чакащите защото се пререждат мургавите братовчедк. Изобщо общината не знае как да организира хората и да им осигури удобство. Повечето са неуки и никой не завежда дела та да глобят чиновниците
Няма ток
Сега ви дават климатици, утре ще ви спрат тока и ще се чудите какво да правите...на Коледа Габрово, Трявна и Троян три дни бяха без ток....мислете
Анонимен
И сметката за ток 500 лева
Анонимен
Шумен е малък град и поне половината от работещите могат да се предвижат пеша до центъра или до работното си място. Бихте ли споделили защо много от вас предпочитат да използват кола за разтояния по 1-2 километра? (Сериозни отговори само моля)
Анонимен
Общината ако може също да обърне по сериозно внимание на залесяването на града. Особено по изходните пътища към 5-ти километър , кв.Тракия и индустриалните зони - местата където завишено замърсяване от трафик от автомобили и промишлена дейност.
Мръсния въздух не е само от печките с твърдо гориво.
Калин Цеков
Ако в една от стаите имам климатик,мога ли да кандидатствам по програмата.